Cała Polska obchodziła 75. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego | Narodowcy.net

Cała Polska obchodziła 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś minęło 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rocznicy odbył się w całym kraju, liczne marsze, biegi, koncerty patriotyczne odbyły się na ulicach polskich miast. Główne obchody miały miejsce w Stolicy, w której to właśnie 75 lat temu, dokonał się zryw patriotyczny przeciw Niemieckiemu okupantowi.

Uroczystości rozpoczęły się rano, o godzinie 8:00. Przed budynkiem przy ul. Filtrowej 68, udział wzięli m.in. powstańcy, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, warszawskiego ratusza oraz harcerze. Przemawiał tam Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:

Powstanie Warszawskie było tego naturalną konsekwencją, konsekwencją tej postawy. W tym miejscu ludzie często zadają sobie pytanie: czy było warto, czy Powstanie miało sens, skoro okupione zostało tak wielkimi stratami? Chyba najpiękniejszą odpowiedź dał 25 lat temu Jan Paweł II, który w 50. rocznicę wybuchu Powstania powiedział, że tego czynu zbrojnego nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach politycznych i militarnych. Było to coś więcej – było to określenie się po stronie wartości i była to kolejna odsłona odwiecznej walki dobra ze złem, a polscy powstańcy warszawscy po raz kolejny stanęli po stronie dobra i wartości, które tworzą cywilizację łacińską, a przeciwko złu uosabianemu przez niemieckiego okupanta.

Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył kwiat pod tablicą upamiętniającą rzeź Woli:

Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale taka była wtedy ta rzeczywistość; to była cena, jaką zapłaciła Warszawa za dążenie do wolności. Oni z pewnością zasługują na to żebyśmy o nich pamiętali i żebyśmy czcili te miejsca i składali hołd wszystkim tym, którzy wtedy oddali życie po to, żeby Polska mogła być na powrót wolna.

O Godzinie 17:00, czyli w tak zwaną godzinę “W” którą uznaje się za symboliczny początek powstania, cała Polska zatrzymała się w miejscu by oddać hołd Powstańcom

Chwilę po godzinie 17:00 w całym kraju Ruszyły marsze ku czci powstańców, W tym Marsz Powstania Warszawskiego, który ruszył z Ronda Dmowskiego w stronę pomnika Powstańców Warszawskich na Placu Krasińskich. Wzięły w nim udział dziesiątki tysięcy ludzi.

Nie obyło się jednak bez prowokacji oraz profanacji symbolu Polski Walczącej. Dwójka aktywistów LGBT wywiesiła z tarasu hotelu Victoria baner z  symbolem Polski Walczącej na tle tęczy. Wśród uczestników marszu rozległy się gwizdy. Ludzie zaczęli skandować hasło “Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Po chwili jednak Ochrona hotelu zatrzymała aktywistów i ściągnęła baner. Zebrani uczestnicy przyjęli to głośnymi brawami dla ochroniarzy.

Marsz zakończył się przed godziną 20:00. Po nim odbyły się przemówienia między innymi Mateusza Marzocha, rzecznika prasowego Młodzieży Wszechpolskiej, Grzegorza Brauna oraz Kai Godek. Po przemówieniach nastąpiły występy muzyczne zespołów patriotycznych.

O godzinie 20 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło się wydarzenie “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wydarzenie to zbiera dziesiątki tysięcy warszawiaków wspólnie razem śpiewających pieśni powstańcze. Śpiewać przyszedł także prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

Komentarze