Centrum Edukacyjne im. Rodziny Mireckich – Zbiórka na budowę muzeum polskich narodowców

Inicjatywa ma na na celu wykupienie domu rodziny Mireckich i zorganizowanie w nim Centrum Edukacyjnego. Ma to być instytucja pełniąca przede wszystkim rolę edukacyjną, formująca młodych Polaków w duchu wartości narodowych i katolickich.


Jak piszą organizatorzy, czyli Fundacja Dziś i Jutro:
„Znajdzie się w nim [Centrum Edukacyjnym im. Rodziny Mireckich]  miejsce na Izbę Pamięci oraz salę spotkań. Istotnymi zadaniami Centrum Edukacyjnego będzie budowanie tożsamości narodowej, popularyzacja lokalnej historii i integracja środowisk patriotycznych.
Kwota, którą zamierzamy zebrać umożliwi nam wykup nieruchomości i przeprowadzenie podstawowych prac adaptacyjnych. W najbliższym czasie będziemy informować o osobach i instytucjach wspierających projekt.”
Inicjatorką stworzenia Centrum Edukacyjnego im. Rodziny Mireckich jest sama seniorka rodu kapitan Maria Mirecka-Loryś ps. Marta. 103-letnia weteranka NOW-AK to wyjątkowa osoba. Jest jedyną żyjącą komendantką organizacji wojskowej z okresu II Wojny Światowej. Po wojnie działaczka polonijna. Pochodzi ze znakomitej rodziny, zaangażowanej w działania konspiracyjne. Jej rodzeństwo pełniło różne znaczące funkcję w strukturach państwa podziemnego: NOW, AK czy SN.

Historia rodziny Mireckich

O organizatorach zbiórki:
Fundacja Wczoraj i Jutro została zarejestrowana w lutym 2018 roku. Natomiast osoby z nią związane działają wspólnie od kilku lat jako grupa nieformalna.Liderzy, będący aktualnie członkami Zarządu, są szczególnie aktywni w działaniach o charakterze patriotycznym oraz edukacyjnym, skierowanym głównie dla młodzieży. Grupa nieformalna początkowo brała udział w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia lokalne i krajowe. W późniejszym etapie liderzy i animatorzy życia społecznego grupy nieformalnej, aktywnie włączali się w działania innych podmiotów (Fundacja Kazimierza Wielkiego) a także organizowali własne inicjatywy lokalne i społeczne. Jako główny cel Fundacji w statucie zapisany został „rozwój i podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem promowania historii, kultury i tradycji Podkarpacia”.
 

LINK do Zrzutki 

Rafał

Czytaj Wcześniejszy

Środowiska LGBT+ chcą zakłócić pielgrzymkę na Jasną Górę

Czytaj Następny

Parada "Równości" w Warszawie – doszło do profanacji

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *