Dr Marcin Kędzierski: „Chrześcijaństwo obrosło w kapitalizm”

Przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego wypowiedział te słowa w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Zaznaczył też, że chrześcijański światopogląd i pojęcia stają się niezrozumiałe dla współczesnych ludzi.

Wydaje mi się, że w polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia przetrwają, nawet jeżeli mało będziemy rozumieć już jakie jest ich źródło – powiedział dr Kędzierski w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Zwrócił uwagę, że „faktycznie doświadczamy sytuacji, w której pewien światopogląd czy pojęcia chrześcijańskie, katolickie, które kilkadziesiąt lat temu były dla wszystkich zrozumiałe, dziś stają się niezrozumiałe”.

Z punktu nauczania Kościoła to, co dzisiaj nazywane jest miłosierdziem niekoniecznie jest tym miłosierdziem, o którym możemy wyczytać na kartach Pisma świętego, czy w tradycji Kościoła - powiedział.

Do przykładów wypaczenia pojęć dodał też miłość i pojęcie ofiary.

Często dzisiaj to miłość staje się naszym Bogiem i takim bezwarunkowym punktem odniesienia. Często przestaje mieć charakter obiektywny i staje się naszym subiektywnym odczuciem. Ta miłość przesycona jest takim emotywizmem. Miłość w rozumieniu chrześcijańskim jest bardziej postawą gotowości do ofiary - dr Kędzierski nakreślał różnicę w pojmowaniu miłości dzisiaj a klasycznie.

Zaznaczył, że „takie rozumienie miłości dzisiaj jest coraz rzadsze i ono nie dotyczy tylko osób wierzących, ale nasza współczesna kultura wraz z miłością romantyczną rozumie miłość jako pewną emocję, a tracimy rozumienie miłości jako doświadczenie ofiary”.

CZYTAJ TAKŻE: Wolność i wyzwolenie w chrześcijaństwie

Jeśli nie traktujemy miłości jako postawy, ale jako uczucie, to trudno jest ją podtrzymać, dbać i walczyć o to, by np. małżeństwa były trwałe. Coraz więcej małżeństw się w Polsce rozpada. Dziś mówi się, że już co trzecie. To realny problem społeczny, nie tylko z perspektywy Kościoła - zwrócił uwagę doktor.

Zdaniem dr. Kędzierskiego, „kapitalizm stał się dla nas nową religią”.

Nawet nowe nurty jak ascetyzm, wegetarianizm, joga, hygge, są bardzo mocno zakorzenione w konsumpcjonizmie. Do tego jest cała oferta, która umożliwia nam przeżywanie na nowo tych trendów - podkreślił.

Człowiek bez względu na to, w jakiej kondycji jest chrześcijaństwo, poszukuje duchowości, metafizyk. Może ją znajdować w różnych źródłach, ideałach, ale każda jest opakowana bardzo mocno w marketingowy produkt - dodał.

Jak dodał, „jeśli mamy duchowość bez Boga, to jest ogromny problem dla chrześcijaństwa, bo uderza w samą istotę chrześcijaństwa i katolicyzmu”.

Chrześcijaństwo także obrosło w kapitalizm. Widzimy wiele przykładów, że praktyki religijne zostały sprowadzone do pewnych czynności konsumpcyjnych. Dzisiaj duchowość bez Boga jest czymś bardzo popularnym, ale religia jest doświadczeniem spotkania z żywym Bogiem. O tym jest chrześcijaństwo - mówił dr Kędzierski.

Mamy Kościół, który obrósł w dworskie zwyczaje. Księży, którzy nie mają kontaktu z rzeczywistością którzy przez same święcenia chcą być traktowani jako ktoś lepszy, niemal namaszczony przez Boga i ten model jest nie do podtrzymania. Szczególnie w sytuacji, kiedy wielu świeckim jest lepiej intelektualnie przygotowanych do chociażby głoszenia Słowa Bożego. Myślę, że słuchając księży w kościołach nierzadko łapią się za głowę - tłumaczył dr Kędzierski.

Jak podkreślił, „musimy na nowo przemyśleć czym jest kapłaństwo i jaka powinna być rola duchownych w społeczeństwie”.

Nie spodziewałbym się, że zmiana w Kościele stanie się rękami ludzkimi. Zmiany, które dotykały Kościoła, zazwyczaj przychodziły od niespodziewanej strony i bardzo możliwe, że tak będzie i tym razem - stwierdził.

Dr Kędzierski stwierdził też, że Episkopat Polski nie jest przygotowany na zmiany.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki: Kościół w Polsce musi się oczyścić w ogniu prawdy i sprawiedliwości

Polski Episkopat do takiej zmiany nie jest gotowy. Patrząc na stosunek młodego pokolenia do Kościoła trzeba powiedzieć, że czeka nas 20-30 lat radykalnego upadku znaczenia Kościoła w życiu społecznym i dopiero później będzie można odbudowywać na zupełnie nowych zasadach. To trudna sytuacja dla katolików - powiedział dr Kędzierski.

Narodowcy.net / Polsat News

Miłosz Nowakowski

Czytaj Wcześniejszy

Ustawa chroniąca przed nadużyciami serwisów społecznościowych wejdzie w życie

Czytaj Następny

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Romana Dmowskiego

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *