W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Romana Dmowskiego

Tablica została odsłonięta w w niedawną rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Została osadzona na Ołtarzu Pamięci Narodowej przy bazylice Świętego Krzyża.

Rocznica śmierci Dmowskiego przypada na 2. stycznia. Zachęcamy do przeczytania jego życiorysu. Oto fragment:

Ocenili go obcy za życia zgodniej, niż Polacy, że przytoczymy choćby zdania Anglika Dillona, Czecha Benesza, Rosjanina Wittego, Niemców Reckego i Rotha. Po śmierci oddali mu w prasie hołd przedstawiciele wszystkich kierunków. Pewnym jest to, że nie tylko rozpalił w całej Polsce ogniska patriotyzmu, ale stworzył ideologię narodową; że zorganizował politykę, która zaprowadziła Polskę w Wersalu do stołu zwycięzców: że w ojczyźnie wskrzeszonej potężnie pchnął naprzód sprawę oczyszczenia miast i wsi z pierwiastków żydowskich, całemu zaś narodowi dał wskazania wychowawcze w duchu cywilizacji zarazem polskiej, zachodnio - europejskiej i katolickiej.

CZYTAJ TAKŻE: Życiorys Romana Dmowskiego

W tym roku dzięki pracy samorządu województwa Małopolskiego. Przy odsłonięciu tablicy obecny był wicepremier RP Jarosław Gowin.

Najbardziej znanym dziełem Dmowskiego są opublikowane w 1903 r. „Myśli nowoczesnego Polaka”. Stanowią najważniejsze dzieło w historii ruchu narodowego. Dmowski wyłożył tam swój pogląd na szereg spraw związanych ze stosunkiem jednostki do narodu i jej zobowiązań względem niego. Zawarte w książce przemyślenia sprawiają, że mimo upływu ponad wieku od jej napisania, pozostaje ona w dużym stopniu aktualna.

CZYTAJ TAKŻE: Wybór cytatów z „Myśli nowoczesnego Polaka”

Narodowcy.net / facebook.com

Miłosz Nowakowski

Czytaj Wcześniejszy

Dr Marcin Kędzierski: „Chrześcijaństwo obrosło w kapitalizm”

Czytaj Następny

„Za wszystkich poległych towarzyszy!” - Acca Larentia 2021

Komentarze

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *