Edukacja, Kościół, Prawo i Gospodarka. Konferencja “Tydzień Życia i Wolności” 2022 

W dniach 7-10 listopada w sali konferencyjnej Centrum Kształcenia Młodzieży „Kuźnia” w Warszawie odbył się Tydzień Życia i Wolności. W ramach wydarzenia odbył się szereg dyskusji i referatów, których celem było nagłośnienie patologii świata gospodarki, polityki oraz zagrożeń dla Kościoła.

Wydarzenie rozpoczęło się panelem o edukacji, zatytułowanym „Wojna o duszę polskiej szkoły”, podczas którego debatowano nt. kwestii zagrożeń czyhających na przebieg edukacji. W rozmowie udział wzięli prominentni ludzie ze świata polskiej oświaty, tacy jak kurator Barbara Nowak, nauczyciel, autor i pełnomocnik Ministra Edukacji ds. podstaw programowych i podręczników dr Artur Górecki i pedagog prof. Aleksander Nalaskowski. 

W wypowiedziach szczególnie podkreślano, aby polska szkoła wolna była od ideologizacji ze strony coraz bardziej śmiałych lewicowych grup nacisku. Kurator podkreślała, że rodzice oraz nauczyciele pełnią istotną funkcję w obronie ucznia przed zagrożeniami, takimi jak eksperymenty na własnej psychice m.in. w postaci wmawiania innej tożsamości płciowej, które płyną z ich strony.

Z kolei pełnomocnik zwrócił uwagę na to, jak często propozycje ideologów przychodzą do uczniów ukryte pod płaszczykiem całkowicie dobrych idei, takich jak, na przykład, samorealizacja. Dopiero w szczegółach tej „samorealizacji” ukryte są próby poddania ucznia próbie indoktrynacji.

Czytaj także: Kontrola Rzecznika Praw Dziecka: edukatorzy seksualni nie byli sprawdzani w rejestrze pedofilów. Są wnioski o ukaranie

Kolejny panel, który odbył się dzień później, nosił tytuł „Kościół jako strażnik wolności”, którego uczestnikami byli Paweł Lisicki, naczelny redaktor tygodnika „Do Rzeczy”, Grzegorz Górny, twórca tygodnika „Fronda” i katolicki publicysta Paweł Chmielewski. 

Podczas debaty poruszono bardzo istotny aspekt, jakim jest katolickie rozumienie wolności oraz to, jak bardzo różni się ono od tej definicji, którą narzucili postmodernistyczni myśliciele oraz liberalny świat. W szczególności istotny jest tutaj aspekt wolności pozytywnej, która, według słów Grzegorza Górnego, ma być skutkiem podążania za wartościami Prawdy, Dobra i Piękna. Zwrócono również uwagę na fakt, że odejście od tych idei i pogrążenie się w grzechu prowadzi tylko i wyłącznie do dalszego zniewolenia duszy. 

Środowy panel, nazwany „Witajcie w nowym, lepszym świecie” tyczył się zagadnień związanych w szczególności z dynamizmem następujących zmian społecznych i ich zatrważającą, w porównaniu z historią, prędkością. Zwrócono również uwagę na istotę przełomowego momentu, jakim był okres pandemii i szeroka gama zmian, która nastąpiła w masowej świadomości społeczeństwa. 

Uczestnikami tego panelu byli dr Jakub Majewski, twórca gier naukowych i pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes i jeden z założycieli Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Krzysztof Moszyński, wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber i założyciel Fundacji Pro — Prawo Do Życia Mariusz Dzierżawski.

Czytaj także: Koreańczycy zbudują w Polsce elektrownię jądrową

Ostatnią sekcję wydarzenia stanowiła dyskusja pod hasłem „Kryzys gospodarczy — prawdziwe przyczyny”. Uczestnicy, w składzie złożonym z red. Łukasza Warzechy, publicysty związanego m.in. z Polonia Christiana i Super Expressem, Pawła Młynarka, prezesa Towarzystwa KoLiber, Andrzeja Sadowskiego, ekonomisty i założyciela wolnorynkowego Centrum im. Adama Smitha i doktora Cezarego Macha, doradcy prezesa NBP i byłego wiceministra finansów, rozważali m.in. istotność i wpływ transformacji energetycznej na gospodarkę światową, kwestię „zrównoważonego rozwoju” i „ekonomii integralnej” w encyklice Papieża Franciszka i słuszność porozumienia paryskiego, które zobowiązuje sygnatariuszy do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. 

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia im. Piotra Skargi. Istotnymi współorganizatorami był Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Fundacja Pro — Prawo do Życia, Towarzystwo KoLiber, Fundacja TRIS, Księgarnia Multibook, Instytut Ordo Medicus i Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska.

Nagrania wystąpień konferencyjnych zostały udostępnione przez Polonia Christiana. Istnieje możliwość dokładnego zapoznania się z ich treścią po kliknięciu poniższego linku.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z materiałami wideo z konferencji

Narodowcy.net / tydzienzycia.pl / pch24.pl / polskieradio24.pl / dorzeczy.pl

Jakub Marszałkowski

Czytaj Wcześniejszy

Marsz Niepodległości 2022 w obiektywie

Czytaj Następny

Rakiety spadły na Polskę. Są ofiary śmiertelne [Aktualizacja]

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *