Koreańczycy zbudują w Polsce elektrownię jądrową

Dzisiaj w Seulu polska delegacja podpisała ze stroną koreańską list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zawarto również porozumienie o współpracy między ministerstwami obu krajów.

Relacje między Warszawą a Seulem zacieśniają się coraz bardziej. Dzisiaj w poniedziałek 31 października prezesi prywatnej grupy energetycznej ZE PAK oraz Polskiej Grupy Energetycznej  podpisały z koreańską firmą KHNP list intencyjny, dotyczący opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce, w oparciu o technologię APR1400. Ponadto polski wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej podpisali porozumienie. Obie strony zadeklarowały, że dołożą wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Jak podaje Polska Grupa Energetyczna, polsko-koreański projekt ma wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego – ma być po prostu stabilnym źródłem taniej i czystej energii. Nowa elektrownia atomowa ma  docelowo zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Partnerstwo między Warszawą a Seulem ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.”

Czytaj także: PGNiG odkryło nowe złoża gazu w Wielkopolsce

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah. Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

Po pierwsze, projekt jest oceniany jako osiągnięcie poparte zdecydowaną determinacją i polityką koreańskiego rządu w zakresie eksportu elektrowni jądrowych. Dla Korei projekt ponownie otworzył bramę dla eksportu elektrowni jądrowych po 13 latach od eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2009 roku, jednocześnie potwierdzając doskonałość APR1400. Spodziewamy się również, że po zawarciu ostatecznego kontraktu przyczyni się on w znacznym stopniu do ożywienia krajowego przemysłu jądrowego zapewniając pracę w zmagającym się z wyzwaniami sektorze. Ponadto projekt będzie okazją do poszerzenia i pogłębienia współpracy w sektorach przemysłowym i gospodarczym między naszymi dwoma krajami. W obliczu niedawnych niestabilności w globalnej sieci łańcucha dostaw, planujemy rozszerzyć tę współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł obronny, baterie, wodór i pojazdy elektryczne. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego pomiędzy firmami tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, która prowadzi do obopólnych korzyści i sytuacji ‘win-win’ - minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Chang-Yang Lee.

Czytaj także: Czwarte największe złoże miedzi na świecie jest w Polsce. Nikt go nie eksploatuje

Jednakże to Stany Zjednoczone wybudują jako pierwsze elektrownię atomową w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki przekazał tą informację w piątek za pośrednictwem Twittera. Polscy przedstawiciele rozmawiali z wiceprezydentem USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm. Elektrownię będzie budowała firma Westinghouse. W środę 2 listopada, Rada Ministrów przyjmie stosowną uchwałę w tym zakresie.

Czytaj także: Amerykanie przekazali Polsce propozycje zbudowania elektrowni atomowej

Czytaj także: Koncern Westinghouse ustalił, że wkład Polski przy budowie reaktorów atomowych wyniesie ponad 50 procent

Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie i rozmów telefonicznych, stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystna dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski - Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris.

 

narodowcy.net/businessinsider.com.pl/gkpge.pl

 

Stanisław Pomorski

Czytaj Wcześniejszy

Nacjonalizm nie jest sprzeczny z nauczaniem Kościoła

Czytaj Następny

UOKiK skontrolował składy węgla

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *