Eurodeputowani przeciwni pogrzebowi gen. Franco w katedrze w Madrycie | Narodowcy.net

Eurodeputowani przeciwni pogrzebowi gen. Franco w katedrze w Madrycie

Hiszpańscy eurodeputowani wystosowali list do papieża Franciszka apelując w nim o zablokowanie planów pochówku gen. Francisco Franco w katedrze Almudena w Madrycie. 

Protestujący politycy należą do takich ugrupowań jak m. in. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, Podemos i Republikańska Lewica Katalonii. Argumentują oni, że pochówek generała Franco w madryckiej katedrze może spowodować, że Almudena stanie się celem pielgrzymowania ,,skrajnych organizacji prawicowych” z całej Europy.

Na przełomie września i października arcybiskup Madrytu prymas Carlos Osoro poinformował w mediach, że wyraża zgodę na przeniesienie szczątków zmarłego w 1975 roku gen. Franco z Doliny Poległych do katedry Almudena. Jak powiedział Kościół przyjmuje wszystkich ludzi. Wcześniej był on przeciwny ekshumacji z racji na brak zgody rodziny zmarłego.  Dotychczas rodzina gen. Franco zarzucała władzom Hiszpanii, że inicjując ekshumację chcą się zemścić i próbują pozyskać lewicowych wyborców. Według doniesień medialnych rodzina generała pod koniec września wyraziła jednak zgodę na przeniesienie grobu z Doliny Poległych do madryckiej katedry.

źródło: niedziela.pl, ekai.pl

Komentarze