Prorosyjska „Zgoda” wygrywa na Łotwie

Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda” zwyciężyła w przeprowadzonych w sobotę 6 października wyborach parlamentarnych na Łotwie. Po raz trzeci z rzędu zwycięstwo przypadło partii prorosyjskiej. 

Sobotnie wybory potwierdziły aktywność mniejszości rosyjskiej w kraju ze stolicą w Rydze. Na liczącej 1 950 tys. mieszkańców Łotwie 26,9% z nich to Rosjanie. To własnie oni zapewniają zwycięstwo partii, która zdobyła przed kilkoma dniami 19,8% głosów, co zapewnia jej 23 miejsca w liczącym sto osób parlamencie. Jednakże na przestrzeni ostatnich lat poparcie dla „Zgody” systematycznie spada. W roku 2011 zagłosowało na nią bowiem 28% wyborców, w 2014 roku 23%. Choć partia ta wygrywała wybory trzy raz z rzędu - jeszcze nigdy nie tworzyła rządu. Łotysze wolą bowiem zjednoczyć mniejsze siły polityczne, nawet o odległych programach, w koalicje tworzące rząd niż misję tą powierzyć ugrupowaniu wygrywającemu głosami Rosjan.

Pozostałe partie, które wejdą do parlamentu to: Do Kogo Należy Państwo (KPL LV) - 14,25% głosów, co przekłada się na 16 miejsc w parlamencie, Nowa Partia Konserwatywna - 13,59% głosów - 16 miejsc, Koalicja dla Rozwoju Łotwy i Zuchu Za! - 12,05% - 13 miejsc, Sojusz Narodowy - 11,02% - 13 miejsc, Unia Zielonych i Związku Rolników - 9,92% - 11 miejsc, Jedność - 6,7% - 8 miejsc w parlamencie.

Trzy ostatnie partie tworzyły dotychczas koalicję rządową. W ostatnich wyborach zdobyły one łącznie 27,6%  głosów, co stanowi wynik słabszy aż o 30% od wyniku sprzed czterech lat, kiedy zdobyły łącznie 58%.

źródło: rzeczpospolita.pl, tvn24.pl

Krzysztof Piotrowski

Czytaj Wcześniejszy

Mateusz Lewicki: Duchowa szkoła Rumunów - Legion Michała Archanioła

Czytaj Następny

Eurodeputowani przeciwni pogrzebowi gen. Franco w katedrze w Madrycie

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *