Prorosyjska ,,Zgoda" wygrywa na Łotwie

Socjaldemokratyczna Partia ,,Zgoda” zwyciężyła w przeprowadzonych w sobotę 6 października wyborach parlamentarnych na Łotwie. Po raz trzeci z rzędu zwycięstwo przypadło partii prorosyjskiej. 

Sobotnie wybory potwierdziły aktywność mniejszości rosyjskiej w kraju ze stolicą w Rydze. Na liczącej 1 950 tys. mieszkańców Łotwie 26,9% z nich to Rosjanie. To własnie oni zapewniają zwycięstwo partii, która zdobyła przed kilkoma dniami 19,8% głosów, co zapewnia jej 23 miejsca w liczącym sto osób parlamencie. Jednakże na przestrzeni ostatnich lat poparcie dla ,,Zgody” systematycznie spada. W roku 2011 zagłosowało na nią bowiem 28% wyborców, w 2014 roku 23%. Choć partia ta wygrywała wybory trzy raz z rzędu – jeszcze nigdy nie tworzyła rządu. Łotysze wolą bowiem zjednoczyć mniejsze siły polityczne, nawet o odległych programach, w koalicje tworzące rząd niż misję tą powierzyć ugrupowaniu wygrywającemu głosami Rosjan.

Pozostałe partie, które wejdą do parlamentu to: Do Kogo Należy Państwo (KPL LV) – 14,25% głosów, co przekłada się na 16 miejsc w parlamencie, Nowa Partia Konserwatywna – 13,59% głosów – 16 miejsc, Koalicja dla Rozwoju Łotwy i Zuchu Za! – 12,05% – 13 miejsc, Sojusz Narodowy – 11,02% – 13 miejsc, Unia Zielonych i Związku Rolników – 9,92% – 11 miejsc, Jedność – 6,7% – 8 miejsc w parlamencie.

Trzy ostatnie partie tworzyły dotychczas koalicję rządową. W ostatnich wyborach zdobyły one łącznie 27,6%  głosów, co stanowi wynik słabszy aż o 30% od wyniku sprzed czterech lat, kiedy zdobyły łącznie 58%.

źródło: rzeczpospolita.pl, tvn24.pl

Krzysztof Piotrowski

Czytaj Wcześniejszy

Mateusz Lewicki: Duchowa szkoła Rumunów – Legion Michała Archanioła

Czytaj Następny

Eurodeputowani przeciwni pogrzebowi gen. Franco w katedrze w Madrycie

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *