Fake news po katalońsku – separatystyczne media nazywają wszechpolaków paramilitarną bojówką

Na przełomie lutego i marca tego roku, grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej udała się do Hiszpanii, aby rozwijać relacje z partią Democracia Nacional oraz aby od środka poznawać i poszerzać wiedzę na temat hiszpańskiej polityki, separatyzmu katalońskiego oraz sytuacji migracyjnej i politycznej kraju.

Wszechpolacy udali się do kilku miast, w tym do Barcelony, aby na własne oczy przekonać się o sytuacji na ulicach największego miasta Katalonii. W jednym dniu trwało tam kilka manifestacji pod wieloma flagami. Jedne były pro-katalońskie inne traktowały o zjednoczonej Hiszpanii. Manifestowała również mniejszość marokańska, weganie i feministki.

Partia Democracia Nacional w tym dniu oprowadzała wszechpolaków po Barcelonie i w pewnym momencie w czasie trwania pro-narodowej demonstracji jeden z liderów barcelońskiego oddziału DN przedstawił Wszechpolaków organizatorom wydarzenia. Cała sytuacja, jak i wizyta naszych kolegów w centrum pikiety nie trwała dłużej niż 10 minut. Słowa Hiszpanów dość szybko podłapali reporterzy jednych z katalońskich mediów, które w stu procentach opowiadają się za odłączeniem Katalonii od Hiszpanii.

Nie minęło kilka godzin i wieczorem, podczas wiadomości w mediach głównego nurtu, jak i w internetowych wersjach prasy zaczęły się pojawiać artykuły o tytułach: „Przeciwnicy separacji katalońskiej zapraszają paramilitarne bojówki z dalekiego wschodu”. Temat ten okazał się jednym z gorętszych tego dnia w hiszpańskich mediach, które uznały sobie za punkt honoru rozpowszechnianie tego całkiem fantazyjnie wymyślonego tytułu. Koledzy z Democracia Nacional wysłali do redakcji informację na temat wizyty działaczy narodowej organizacji z Polski. Jednak do tej pory nikt nie wystosował żadnego sprostowania. Z ogromnym zdumieniem przyglądamy się tworzeniu tak zwanych fake newsów w polskich liberalnych mediach, które bez sprawdzenia autentyczności danej informacji podają dalej i poszerzają kłamstwa na dany temat. Nie możemy jednak wyjść z podziwu dla fantazji oraz polotu katalońskich redaktorów separastycznych mediów, którzy zrobili sensacyjne wydarzenie z de facto wizyty kilku nieuzbrojonych, pokojowo nastawionych studentów z „dalekiego wschodu”.

Amerykański prezydent Donald Trump od dłuższego czasu mówi wyraźnie i dosadnie na temat walki z fake newsami, które się nasilają. Niestety – jest w tym niewiele przesady a sytuacja z mediami na półwyspie iberyjskim jest całkiem podobna jak tu – na dalekim wschodzie.

Rafał Buca

Czytaj Wcześniejszy

Adam Szabelak: Rzecz o wolności słowa na uniwersytetach

Czytaj Następny

Sprawa Młodzież Wszechpolska vs. Paweł Adamowicz. Odbędą się mediacje

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *