Firma Amazona ocenia ryzyko powstania związku zawodowego na podstawie poziomu różnorodności rasowej

Należąca do Amazona firma Whole Foods ocenia ryzyko powstania związku zawodowego na podstawie różnych czynników, w tym kryterium rasowego. Business Insider dotarł do wewnętrznych dokumentów korporacji.

Whole Foods to sieć marketów należąca do firmy Amazon. Korporacja kontroluje ryzyko powstania związku zawodowego na podstawie interaktywnej „mapy termicznej”. Jest to skomplikowany system, który ocenia 510 sklepów firmy. „Mapa” wyróżnia wiele czynników wpływających na próbę zrzeszania się pracowników, między innymi lojalność pracowników, różnorodność rasowa w miejscu pracy, stopa bezrobocia w lokalizacji sklepu.

System wyróżnia trzy główne obszary: „ryzyko zewnętrzne”, „ryzyko wewnętrzne”, „nastroje członków zespołu”. Na „ryzyko wewnętrzne” wpływa między innymi „indeks różnorodności”, który odpowiada za różnorodność rasową każdego sklepu. Według dokumentów im „indeks” jest niższy i niższe jest wynagrodzenie pracowników, a sprzedaż jest wysoka, tym wyższe są stawki roszczeń odszkodowawczych pracowników.

Podobne praktyki nie są obce dla innych korporacji. Jak wskazuje Wilma Libebman, członek Krajowej Rady Stosunków Pracy za prezydentury Obamy, Busha, Clintona,  biznesmeni obawiają się związków zawodowych.

Nie ma nic gorszego dla korporacji jak zrzeszeni pracownicy, którzy mogą dochodzić swoich praw drogą negocjacji. Ponadto szefostwo nie ma wolnej ręki na przykład pojedynczych pracowników. Trafnie to przedstawił szef Solidarności w Amazonie w Sosnowcu Grzegorz Cisoń: „Członek Solidarności, któremu przytrafi się coś takiego, jest w dużo lepszej sytuacji niż osoba nienależąca do związku zawodowego. Związek ma bezpośredni dostęp do pracodawcy, ma do dyspozycji związkowych prawników i ekspertów”.

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

O życiu, niepełnosprawności i polityce – wywiad z Łukaszem Koćwinem

Czytaj Następny

Prawie połowa Włochów chce wyjścia z UE

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *