Coraz więcej eurosceptyków we Włoszech | Narodowcy.net

Prawie połowa Włochów chce wyjścia z UE

W badaniu instytutu Tecne 49% Włochów opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Jeszcze więcej, bo aż 67% ankietowanych uważa, że obecność w UE dla Włochów jest niekorzystna, jednak nie chcą z tego powodu opuszczać wspólnoty.

Zdaniem dziennika, jest efekt braku działań Unii Europejskiej we wczesnym etapie rozwoju pandemii i brak udzielenia pomocy Włochom. Premier Giuseppe Conte apeluje o wyemitowanie przez kraje strefy euro obligacji, które mogłyby wesprzeć państwa najbardziej dotknięte kryzysem. Zostało to odrzucone między innymi przez Niemców, którzy zaproponowali wykorzystanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji. Według Włochów to rozwiązanie pokryje jedynie o,5% kosztów kryzysu.

CZYTAJ TAKŻE: Giorgia Meloni, szefowa partii Bracia Włosi mówi otwarcie, że Unii w tej chwili nawet zależy na pogłębieniu włoskiego kryzysu.

W związku z kryzysem zwiększa się poparcie ugrupowania Salviniego, jednak do ewentualnego przejęcia władzy w najbliższym czasie raczej nie dojdzie. Nie sądzę, a by mogło dojść do wyborów przed padnięciem pandemii. Tylko jedna czwarta Włochów tego chce. Conte odłożył nawet na jesień zaplanowane na czerwiec wybory regionalne – informował Wolfango Piccoli, wiceszef agencji konsultingowej Teneo.

Zdaniem Piccoliego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej wymagałoby zmiany Włoskiej konstytucji czyli bezwzględnej większości w obu izbach parlamentu.

Przede wszystkim jednak gdyby sprawa stanęła na poważnie, Włosi zaczęliby od pytania, co w takim przypadku stanie się z ich oszczędnościami – informował. To jest naród rentierów, który zgromadził w bankach 9 bilionów euro. Gdyby okazało się, że te pieniądze mogą radykalnie stracić na wartości w razie powrotu do włoskiego lira, poparcie dla italexitu gwałtownie by się załamało.

narodowcy.net

 

 

Komentarze