Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o decyzji zakazu Marszu Niepodległości, który 11 listopada ma przejść ulicami stolicy. 

Jako powody swojej decyzji Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazała na niemożliwość zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzenia oraz doświadczenia historyczne Polski, a zwłaszcza Warszawy:

Zarówno historia Polski, a w szczególności Warszawy – Warszawa dość już wycierpiała przez agresywny nacjonalizm. W czerwcu skierowałam pismo do ministra Brudzińskiego ws. wspólnego zabezpieczenia uroczystości, organizowanych w Warszawie 11 listopada. Pismo to zostało kompletnie zignorowane. Nie odezwał się do mnie. Przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia dot. wydarzeń na Marszu Niepodległości w 2017 roku, chociaż prokuratura, co wiemy z pracy, dysponuje opinią biegłego o zakazanych ideologiach na Marszu Niepodległości – powiedziała Hanna Gronkiewicz Waltz.

Jak podkreśliła, swoją decyzję o zakazie Marszu Niepodległości konsultowała z Rafałem Trzaskowskim.

Prezydent stolicy powiedziała:

Dwukrotnie pisałam do ministra Zbigniewa Ziobry w sprawie delegalizacji ONR, a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu.

Organizatorom przysługuje prawo do odwołania od tej decyzji przed sądem w ciągu 24 godzin. Ten zaś ma na wydanie decyzji również 24 godziny od wniesienia odwołania. Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Mateusz Marzoch określił na Twitterze działania Gronkiewicz-Waltz jako przejaw buty, arogancji i pogardy do wolności zgromadzeń.

Głos w sprawie zabrał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski, który zaznaczył, że Marsz Niepodległości przejdzie i tak! Żadni liberałowie nam nie zabronią świętować odzyskania niepodległości.


źródło: rp.pl, dorzeczy.pl, Twitter

Krzysztof Piotrowski

Czytaj Wcześniejszy

Paweł Lizoń: Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Afryki?

Czytaj Następny

Oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej w sprawie Marszu Niepodległości

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *