#jeżechpolok - akcja Polaków do deklaracji narodowości polskiej podczas spisu w Czechach

 27 marca rozpoczął się spis powszechny w Czechach. Kongres Polaków w Republice Czeskiej zachęca do deklarowania polskiej narodowości. Do wydarzenia dołączyła piosenkarka Ewa Farna.

U naszych południowych sąsiadów rozpoczął się powszechny spis ludności, w związku z czym Kongres Polaków w Republice Czeskiej zachęca do deklarowania narodowości polskiej. Na swojej stronie polonia.cz Kongres instruuje w jaki sposób wypełnić formularz, prowadzi kampanię medialną oraz argumentuje dlaczego warto podkreślić swoją narodowość.

5 powodów, dlaczego warto wpisać narodowość polską:
1. Polacy na Zaolziu są ważnymi inicjatorami życia kulturalnego w regionie.
2. Polacy na Zaolziu tworzą naturalne środowisko dwujęzyczne. Dwujęzyczność wzbogaca człowieka, jest dużym atutem na przyszłość.
3. Bez Polaków zaniknie na Zaolziu gwara cieszyńska, mówienie „po naszymu”.
4. Bez Polaków na Zaolziu nie będzie polskich szkół i przedszkoli.
5. Spadek liczby Polaków na Zaolziu osłabia pozycję polskiego środowiska w rozmowach z władzami gmin i miast, województwa oraz z rządem RC - informacje ze strony polonia.cz

Do akcji przyłączyła się piosenkarka Ewa Farna, pochodząca z czeskiego Zaolzia.

Prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Marcin Wałach, zaznacza, by w tegorocznym spisie nie zaznaczać podwójnego obywatelstwa. Według niego jest to pułapka, ponieważ podczas spisu w 2011 osoby, które zaznaczyły podwójną narodowość nie zostały policzone jako głosy polskiej mniejszości narodowej. Od oficjalnej liczby osób deklarujących narodowość polską zależy wysokość dofinansowania polskich organizacji, szkół oraz zachowanie dwujęzycznych nazw w niektórych powiatach. W ostatnim spisie z 2011 r. narodowość polską zadeklarowało 39 269 osób.

Od tego, ilu nas będzie, zależeć będzie stosunek państwa czeskiego do mniejszości polskiej przez najbliższe 10 lat - Prezes Kongresu Polaków Republice Czeskiej Marcin Wałach w wywiadzie dla gazety „Głos”.

CZYTAJ TAKŻE: Wszechpolacy w solidarności z Polakami na Białorusi

narodowcy.net/glos.live/polonica.cz/kresy.pl

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

Wszechpolacy w solidarności z Polakami na Białorusi

Czytaj Następny

Winnicki: Miłośnicy Łukaszenki i demokratyczni imperialiści kontra polski interes narodowy na Białorusi

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *