Krystian Kamiński: Początek końca Angeli Merkel! | Narodowcy.net

Krystian Kamiński: Początek końca Angeli Merkel!

Miesiąc temu napisałem artykuł o podobnym tytule z tą różnicą, że na końcu był znak zapytania. Dzisiaj można już bez wątpliwości postawić na końcu wykrzyknik. Po 18 latach Angela Merkel postanowiła nie ubiegać się ponownie o przewodnictwo w CDU.

Pierwszy raz wybrano ją na przewodniczącą 10 kwietnia 2000 roku podczas kongresu w Essen ogromną większością głosów (897 na 935 możliwych). Wtedy prezydentem USA był Bill Clinton, WTC stały jeszcze w Nowym Jorku, papieżem był Jan Paweł II, w Niemczech płacono marką a premierem Polski był Jerzy Buzek. Od tego czasu niepodzielnie rządziła u chrześcijańskich demokratów, a od 2005 roku była również kanclerzem Niemiec. Angela Merkel co prawda składa przewodnictwo w CDU, ale do następnych wyborów do Bundestagu (2021 roku) chce pozostać kanclerzem. Jest to jednak mało prawdopodobne – po zmianie przewodnictwa w CDU szybko rozpocznie się podkopywanie jej pozycji jako kanclerza i możemy być pewni, że CDU nie wejdzie z Angelą Merkel jako kanclerzem w rok wyborczy 2021.

Kogo wybiorą delegaci CDU na nowego przewodniczącego podczas grudniowego kongresu w Hamburgu?

Mamy dopiero początek tej kampanii, więc jeszcze jakaś ciekawa osoba może się pojawić. Prześledźmy jednak trzech kandydatów omawianych w niemieckich mediach.

Faworyt – Friedrich Merz – lat 62 – katolik – żona, trójka dzieci. Właściwie zakończył już karierę polityczną. Był w latach 1989-1994 posłem Parlamentu Europejskiego, a później w latach 1994-2009 posłem Bundestagu. W latach 1998-2000 był wiceprzewodniczącym frakcji CDU w Bundestagu, od 2000 do 2002 przewodniczącym. Jego kariera została jednak „złamana” przez Angelę Merkel. Przyszła kanclerz sama przejęła w 2002 przewodnictwo we frakcji. Przez następne dwa lata znów był wiceprzewodniczącym, aby potem ustąpić ze stanowiska. W 2009 postanowił nie kandydować ponownie do Bundestagu. Po karierze politycznej wrócił do zawodu adwokata, zajmując się sprawami gospodarczymi. Jest w radach nadzorczych wielu spółek. Jego poglądy to konserwatyzm społeczny i liberalizm gospodarczy. Opowiada się za ograniczeniem imigracji oraz wprowadził do debaty politycznej pojęcie „deutsche Leitkultur” (dominująca niemiecka kultura), które mocno spolaryzowało debatę. Wielu polityków w Badenii-Wirtembergii już opowiedziało się po jego stronie.

Młody gniewny – Jens Spehn – lat 38 – od 2018 minister zdrowia. Jest w Bundestagu od 2002 roku – czyli odkąd miał 22 lata. Uważany jest za populistę. Mocno krytykował Angelę Merkel za jej postawę wobec imigrantów twierdząc, że islam nie jest częścią Niemiec. Jako homoseksualista krytykował swoją partię za jego zdaniem niewłaściwe podejście do małżeństw homoseksualnych oraz adopcji przez nich dzieci. Ma on poparcie w części CDU, jednak młody wiek oraz brak doświadczenia międzynarodowego prawdopodobnie storpedują tę kandydaturę.

Mała Merkel – Annegret Kramp-Karrenbauer – lat 56 – katoliczka – mąż, trójka dzieci. Od 2018 roku sekretarz generalny CDU. W latach 2011-2018 premier Saary. Uważana za bardzo zdolnego polityka, z ogromnym doświadczeniem na poziomie samorządowym. Jest faworytką Angeli Merkel, co może być jej główną przeszkodą, ponieważ wielu polityków w CDU chce innego podejścia do sposobu zarządzania państwem. Poglądy społeczne konserwatywne, gospodarczo raczej socjalne. Podczas debat wspierała kurs Merkel wobec imigrantów. Będąc przez ostatni czas sekretarzem generalnym CDU próbowała nawiązać powiązania regionalne. Czy to się udało? Dowiemy się już za miesiąc. Podczas pracy w samorządzie nawiązała dużo znajomości na arenie międzynarodowej, co czyni ją silnym kandydatem na pozycję przewodniczącego CDU.

Dlaczego to istotne z polskiej perspektywy? Ponieważ jest wielce prawdopodobne, że nowy przewodniczący CDU zostanie w przyszłości nowym kanclerzem. Dlatego jest ważne, aby już dzisiaj zainteresować się tymi kandydatami i nawiązywać z nimi kontakt. Ja bym tak zrobił, a czy polska administracja tak zrobi – mam nadzieję.

Komentarze