Litwa: Ulicami Wilna przeszła kolejna Parada Polskości

W miniony weekend po raz kolejny ulicami Wilna przeszła Parada Polskości. Wielotysięczny pochód uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Dzień Polonii i Polaków za granicą a także trzydziestą rocznicę założenia Związku Polaków na Litwie.

Pochód został zorganizowany przez Związek Polaków na Litwie. Parada wyruszyła z placu Niepodległości przed sejmem Litwy, przeszła aleją Giedymina przez plac Katedralny, ulicami Zamkową i Wielką do Ostrej Bramy gdzie zakończyła się uroczystą mszą świętą odprawioną przez księdza Józefa Aszkiełowicza. Śpiew podczas liturgii wykonywał zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

W pochodzie wzięli udział członkowie 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów artystycznych i organizacji społecznych. Obecni byli także przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, liderzy organizacji polonijnych z różnych krajów. Wśród zgromadzonych byli obecny był także poseł Robert Winnicki a także działacze organizacji narodowych m.in. Młodzieży Wszechpolskiej oraz Narodowej Organizacji Kobiet.

Według organizatorów, w marszu wzięło udział ponad 10 tys. osób. Portal Wilnoteka.lt poinformował o tym, że w pochodzie wzięło udział o kilka tysięcy uczestników. Parada Polskości od wielu lat jest dla uczestników okazją do zamanifestowania swojej przynależności do narodu polskiego oraz ukazania, że społeczność Polaków mieszkających na Litwie jest duża i dobrze zorganizowana.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z tego wydarzenia.

źródło: kresy.pl

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Młodzież Wszechpolska pocięła flagę Unii Europejskiej na Marszu Suwerenności

Czytaj Następny

Młodzież Wszechpolska zapowiada pozwy za "tęczowe Matki Boskie" – "Wszystkich was zatrzymamy"

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *