Łódzkie biblioteki do zamknięcia. Mieszkańcy protestują

Podczas niedawnej konferencji prasowej wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba (Prawo i Sprawiedliwość) zapowiedział zamknięcie od 1 wrzenia br. 18 bibliotek pedagogicznych w Łódzkiem. Takiej decyzji sprzeciwiają się mieszkańcy województwa.

Biblioteki pedagogiczne są ważnym elementem sieci dydaktycznej. Oprócz możliwości wypożyczenia książek, oferują zajęcia dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli oraz organizowanie konkursów i akcji promujących czytelnictwo. Zlikwidowane mają zostać biblioteki w Bełchatowie, Bronowie, Brzezinach, Kutnie, Łasku, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie, Pabianicach, Pajęcznie, Poddębicach, Radomsku, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu, Wieruszowie, Zduńskiej Woli oraz Zgierzu. Filie te zostaną wchłonięte przez główne oddziały bibliotek pedagogicznych w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach. 

Choć wicemarszałek nazywa cały proces “optymalizacją prac bibliotek publicznych”, w rzeczywistości jest to kontynuacja zwijania Polski lokalnej. Mimo zapewnień o przeniesieniu pracowników zamykanych oddziałów, część z nich będzie musiała z obecnej pracy zrezygnować ze względu na chociażby oddalenie miejsca pracy od domu. 

Choć za pomysły takie jak książkomaty czy tzw. książka na telefon (dostarczanie książek do szkół, w których pracują zamawiający je nauczyciele) urząd marszałkowski należy pochwalić (przy zastrzeżeniu, iż szanse na niepowodzenie są spore), to jednak droga obrana przez urząd marszałkowski znowu wiedzie na manowce - podkreślają oburzeni mieszkańcy województwa.

Wspomniane książkomaty, które w zamyśle urzędników zastąpić mają biblioteki, stanowić będą przeszkodę nie do pokonania dla osób w podeszłym wieku będących w istocie dużą grupą czytelników. Trudno też sobie wyobrazić, aby dyrekcje szkół ochoczo zezwalały na wyjazdy grup uczniów chcących wziąć udział w czytelniczych zajęciach edukacyjnych do miast oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. 

W sieci dostępna jest petycja skierowana do urzędu marszałkowskiego w Łodzi, mająca na celu przekonanie polityków do zmiany decyzji.

Narodowcy.net

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Kolejne platformy blokują Trumpa. Amazon wstrzymuje dotacje Republikanom

Czytaj Następny

Na Litwie doszło do manipulacji wyborczych? Ofiarą polska partia

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *