Marsz równości niemile widziany na Podkarpaciu. Policja brutalna wobec kontrmanifestujących

Wczoraj w Rzeszowie odbyły się w tym samym czasie dwie manifestacje. Jedna organizowana przez środowiska lewicowe o nazwie „marsz równości” i druga, środowisk katolickich i Młodzieży Wszechpolskiej o haśle przewodnim „w obronie tradycyjnych wartości”.


Obydwie miały swój początek na moście Narutowicza, jednak policja, z polecenia władz miasta, ciągle spychała uczestników manifestacji katolickiej jak najdalej od mostu – ci o godzinie 13 odmówili publiczny różaniec. Gdy dochodziła godzina 14, na moście pojawiło się około 1000 uczestników tęczowej manifestacji. Oznacza to ogromną klęskę środowiska LGBT, które mobilizowało się na to wydarzenie w całym kraju.
Policja otoczyła manifestujących katolików i podejmowała próby wyrwania transparentu wszechpolaków „Nasze ulice, wasze lecznice”. Po zepchnięciu około 400 demonstrantów na chodnik ruszył „marsz równości”, który miał zakończyć się pod Urzędem Wojewódzkim. Po kilku metrach został jednak zatrzymany przez Młodzież Wszechpolską. Policja, używając pałek i gazu, usunęła wszechpolaków z trasy marszu. Kilku zostało zakutych w kajdanki i odprowadzonych do radiowozu. Dopiero wtedy marsz, nieprzychylnie przyjmowany przez przechodniów, ruszył dalej.

Policjanci nie przebierali w środkach. Na prośbę jednej z kontrmanifestantek o wezwanie karetki do poszkodowanego, policjant odparł „sami se wezwijcie”

Na rynku ponownie zebrała się znaczna grupa protestujących „w obronie tradycyjnych wartości”, którzy zostali zepchnięci przez policję. Podczas przemówień, uczestniczy „marszu równości” używali agresywnego jeżyka i nazywały swoich oponentów „naziolami i faszystami”, a jedna z przemawiających, będąc otoczona przez kordon policji, przekonywała, że katolicy potrafią tylko krzyczeć i boją się podejść.
Marsz został ponownie zatrzymany na ulicy Grunwaldzkiej. Policja jednak znów użyła pałek, aby poradzić sobie z wszechpolakami. Na miejscu pojawiła się karetka.
Całość manifestacji zakończyła się o 16:25. Przyjezdni, ochraniani przez policję, udali się małymi grupkami na dworzec. Młodzież Wszechpolska zbiera materiały i planuje pozwać policjantów, którzy nadużyli swoich kompetencji.

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

ACTA 2.0 - dlaczego tak niebezpieczne?

Czytaj Następny

Wioletta Ostapkiewicz: Dlaczego cena ropy rośnie?

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *