"Miasto Lwów nie dla polskich panów" – Korpus Narodowy organizuje marsz pamięci Szuchewycza

„Wyjdź i pokaż, do kogo należy Lwów!” – takim sloganem zachęca do udziału w marszu Korpus Narodowy na swojej oficjalnej stronie internetowej. Wydarzenie odbędzie się 4 marca o godzinie 17:00 w 68. rocznicę śmierci Romana Szuchewycza.


5 marca 1950 roku Roman Szuchewycz, jeden z przywódców banderowskiego odłamu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, komendant główny Ukraińskiej Powstańczej Armii, jeden z głównych architektów rzezi wołyńskiej, został zabity w zasadzce sowieckiego NKWD na przedmieściach Lwowa.
Organizatorem demonstracji jest Korpus Narodowy, czyli założone pod koniec 2016 roku polityczne skrzydło Batalionu „Azow”, od czterech lat biorącego udział w konflikcie we wschodniej części Ukrainy. Nacjonaliści tym razem postanowili odwołać się do antypolskich sentymentów ukraińskiego społeczeństwa używając w swojej retoryce sformułowanie o „polskich panach”.
Jeszcze niedawno działacze Korpusu Narodowego byli stałymi uczestnikami konferencji organizowanych przez niektóre środowiska polskich nacjonalistów.

 

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Łukasz Jabłoński: Prawo w służbie bezprawia. Procesy „Wyklętych”cz.2

Czytaj Następny

Gazeta Radomska – Tygodnik Narodowy: Kupiectwo radomskie w ofensywie

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *