O przygotowaniach do obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wywiad z Kacprem Kociszewskim

15 sierpnia 1920 roku polskie wojsko odniosło jedno z najważniejszych w dziejach świata zwycięstw. W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić setną rocznicę tego wydarzenia. Środowisko narodowe szykując się do obchodów, powołało do życia Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Przeprowadziliśmy wywiad z koordynatorem Komitetu - prezesem okręgu mazowieckiego Młodzieży Wszechpolskiej, Kacprem Kociszewskim.


Jakub Osmólski: Jak wiemy, zbliża się 100 rocznica bitwy warszawskiej. Jesteś koordynatorem Komitetu Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Jak środowisko narodowe uczci ten dzień?

Kacper Kociszewski: Przede wszystkim, 15 sierpnia odbędzie się Marsz Zwycięstwa, organizowany w ramach Komitetu m.in. przez Młodzież Wszechpolską i inne organizacje narodowe oraz patriotyczne, jak np. Ruch Narodowy. Ruszy on o godz. 17 spod pomnika Kopernika a zakończy na placu Krasińskich. Mamy również w planach organizację turnieju piłkarskiego i konkursu historycznego w szkołach średnich na Mazowszu, aczkolwiek są one planowane na jesień, więc nie jestem w stanie określić dokładnego terminu i lokalizacji.

W jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na działania komitetu i przygotowania do obchodów?

Wpływ koronawirusa i związanych z nim obostrzeń był kluczowy, znacząco skrócił dostępny czas przygotowań. Przygotowania do organizacji wydarzeń związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się już na przełomie lutego i marca, musieliśmy je jednak zarzucić by wrócić do rozważań w czerwcu, czyli po zniesieniu części z zakazów. Z pewnością wpłynie to na frekwencję wydarzeń, jak i skalę rozgłosu, ale już teraz mogę powiedzieć że temat Bitwy Warszawskiej będzie podejmowany też w latach kolejnych i w skali takiej jaką chcieliśmy osiągnąć w tym roku.

Czy Twoim zdaniem inicjatywy tego typu powinny dążyć do szerzenia świadomości historycznej wśród polskiego społeczeństwa?

Myślę, że to jest podstawowy cel tego typu wydarzeń, choć oczywiście innym ważnym jest umożliwienie Polakom godnego świętowania tej rocznicy, zwłaszcza w sytuacji takiej jak obecnie, kiedy rząd o to nie zadbał. Ponadto nie możemy zapomnieć o przesłaniu, jakie możemy wystosować do osób o poglądach konserwatywnych, narodowych czy katolickich w innych krajach Europy, gdzie Polska jawi im się jako wzór do naśladowania na skażonym liberalizmem i kosmopolityzmem Starym Kontynencie.

Czy uważasz, że Polacy wolą pamiętać o przegranych zrywach, takich jak Powstanie Warszawskie, Powstanie Styczniowe, a w o wiele mniejszym stopniu pamiętają o sukcesach takich jak Bitwa Warszawska?

Tak, to wynika w głównej mierze z tego że główny nurt patriotyczny skażony jest cierpiętniczą martyrologią, dotyczy to szczególnie tego co dzieje się wokół upamiętnienia Powstania Warszawskiego, ale i również choćby historii Żołnierzy Wyklętych. Zresztą statystyczny Polak spytany o to czym jest patriotyzm odpowiedziałby, że oznacza gotowość oddania życia za Ojczyznę, a nie (parafrazując Pattona) zabijanie wrogów w jej obronie. Chcemy by ta alternatywna, pozytywna wersja patriotyzmu stała się tą dominującą, co znacząco i pozytywnie wpłynie też na charakter narodowy Polaków.

Jak oceniasz kondycję polskiego systemu edukacji w kontekście krzewienia w Młodych ludziach patriotyzmu i miłości do Ojczyzny?

Myślę, że są w tym względzie olbrzymie zaniedbania i nieważne czy mówimy o poprzednich czy obecnych rządach. Wynika to w głównej mierze z tego, że okres najbardziej istotny dla świadomości historycznej i tożsamości Polaków tj. XX wiek jest omawiany jako ostatni i opóźnienia w realizacji programu powodują, że omawia się go pobieżnie. Czas to zmienić, bo wyobraźnię młodych ludzi prędzej niż np. bitwa pod Cedynią, pobudzi właśnie Bitwa Warszawska czy np. Powstanie Wielkopolskie.

Dziękuję za wywiad!

Jakub Osmólski

Czytaj Wcześniejszy

„Stop agresji LGBT” - manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej już w niedzielę

Czytaj Następny

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał Marszu Zwycięstwa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *