Olbrzymia eksplozja w stolicy Libanu [+VIDEO]

We wtorek doszło do ogromnej eksplozji w magazynach portowych w pobliżu centrum Bejrutu w Libanie. Zginęło przynajmniej 50 osób, rannych zostało ponad 2750 osób. Eksplozja była odczuwalna na Cyprze

Jak przekazali państwowi urzędnicy, spodziewane jest, że liczba ofiar śmiertelnych po wtorkowym wybuchu jeszcze wzrośnie, gdy ratownicy przekopią się przez gruz, aby dotrzeć do ocalałych. To była najpotężniejsza eksplozja w Bejrucie od lat.

Minister spraw wewnętrznych Libanu powiedział, że wstępne informacje wskazują na wysadzenie w powietrze silnie wybuchowych materiałów, przechwyconych lata temu, które były przechowywane w porcie. Izrael, który stoczył kilka wojen z Libanem, zaprzeczył plotkom o udziale w wybuchu i zaoferował pomoc.

„Jesteśmy świadkami ogromnej katastrofy” - powiedział dziennikarzowi Mayadeen szef libańskiego Czerwonego Krzyża George Kettani. „Wszędzie są ofiary i ranni”.

Źródło bezpieczeństwa podało, że ofiary zostały zabrane na hospitalizację poza miasto, ponieważ szpitale w Bejrucie były pełne rannych. Na pomoc wezwano karetki Czerwonego Krzyża z północy i południa kraju oraz ze wschodniej doliny Bekaa.

„Obiecuję, że ta katastrofa nie obejdzie się bez ukarania odpowiedzialnych” - powiedział w przemówieniu do narodu premier Hassan Diab.

„Odpowiedzialni zapłacą cenę”, powiedział w swoim przemówieniu telewizyjnym, dodając, że szczegóły dotyczące „niebezpiecznego magazynu” zostaną upublicznione. Minister spraw wewnętrznych powiedział w Al Jadeed TV, że w porcie od 2014 roku była przechowywana saletra amonowa.

Narodowcy.net/Reuters

PK

Czytaj Wcześniejszy

„Stop usuwaniu rolnictwa ze wsi” - apelują rolnicy. Żniwa w pełni, a sąsiedzi skarżą się na... zakłócanie spokoju

Czytaj Następny

Luxtorpeda i KęKę nie wezmą udziału w koncercie z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Przez nagonkę Wyborczej

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *