„Stop usuwaniu rolnictwa ze wsi” - apelują rolnicy. Żniwa w pełni, a sąsiedzi skarżą się na... zakłócanie spokoju

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje - „Stop usuwaniu rolnictwa ze wsi”. Od dwóch lat rolnicy starają się przeciwdziałać utrudnianiu swojej pracy przez  „zmięczonych życiem i pracą w mieście” poszukujących „sielskiego życia na prowincji”.

Sąsiedzi do walki z rolnikami zaprzęgają paragrafy, policję i sądy, przez co rolnicy są karani na podstawie art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - informują sfrustrowani rolnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Rolnikhandluje.pl - nowy portal wspierający polskie rolnictwo

Dolnośląska Izba Rolnicza w komunikacie zaapelowała, aby „razem i głośno” mówić, że rolnicy zaczynają być na wsiach w mniejszości i „coraz więcej zmęczonych życiem i pracą w mieście ludzi pragnie zamieszkać i wieść sielskie życie na prowincji”.

Dlatego też praca rolnika zaczyna przeszkadzać współmieszkańcom. Zwierzęta, nawozy, a nawet rośliny „śmierdzą” a do tego nawet kogut zbyt wcześnie pieje, suszarnia za głośno chodzi, kombajn hałasuje i przejeżdża wiejską drogą, a potem kosi w polu i kurzy - a to normalne czynności w gospodarstwie, gdy trzeba spieszyć się z koszeniem przed zmianą pogody, zwieźć zboże do magazynów, wysuszyć - przekonuje Izba..

Musimy zmienić nastawienie napływowych mieszkańców wsi oraz służb porządkowych do prac polowych wykonywanych podczas żniw, aby nigdy więcej policjant nie przeganiał rolnika z pola po godz. 22.00 - apelują rolnicy i zapraszają na swoją stronę internetową, Facebooka i Twittera.

Zgodnie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywnę narażony jest ten kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym. Niemniej jednak, zgodnie z utrwaloną w doktrynie wykładnią, przepis tego artykułu uzależnia odpowiedzialność za to wykroczenie od stwierdzenia, iż czyn sprawcy stanowi wybryk.

CZYTAJ TAKŻE: MyZbieramy.pl - patriotyzm konsumencki 

W interpretacji art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń dokonanej przez Sąd Najwyższy, wybryk to zachowanie się, jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu, miejsca i otoczenia, ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia, nie należało się spodziewać. Zachowanie, które wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i odczucia obrazy, gniewu, oburzenia. Wybryk charakteryzuje więc ostra sprzeczność z powszechnie akceptowanymi normami zachowania się.

Ponieważ np. żniwa na wsi (nawet po godzinie 22.00) trudno zakwalifikować jako zachowanie odbiegające od standardowych norm współżycia to takie działanie nie powinno być również karane mandatami.

Trzeba mieć na względzie, że na wsi panują odmienne od miejskich osiedli mieszkaniowych, powszechnie obowiązujące normy zwyczajowe, gdzie podczas wzmożonych prac, np. w okresie żniw, dopuszczalne i akceptowalne są specyficzne warunki pracy, chociażby ze względu na nieprzewidywalność warunków atmosferycznych, od których uzależnione jest zbiór płodów rolnych. Tym samym nie powinno być odbierane jako odbiegające od norm zwyczajowych, wykonywanie pracy do późnych godzin nocnych, chociażby podczas żniw. Wynika to z tego, że podczas upałów zagrażających życiu i zdrowiu jedynie praca w godzinach popołudniowych i nocnych jest możliwa. Dlatego wymaga to większego zrozumienia przez osoby wybierające wieś na miejsce swojego zamieszkania, gdyż warunki pracy na wsi są specyficzne i trudno zapewnić, że praca rolnika będzie trwała określoną ilość godzin – napisał w odpowiedzi na interpelację posłów Kukiz’15 w 2018 r. wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego warto kupowć polskie?

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Rozmowy kard. Gulbinowicza ze Służbą Bezpieczeństwa

Czytaj Następny

Olbrzymia eksplozja w stolicy Libanu [+VIDEO]

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *