Patrioci z Tarnowa zaapelowali do Ministerstwa Infrastruktury o budowę przystanku kolejowego w ich mieście

Stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe oraz Sokół Świat Pracy, wraz Izbą Przemysłowo-Handlową, zaapelowały do Ministra Infranstruktury ws. dopisania budowy przystanku kolejowego Tarnów Rzędzin w okolicach wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską do programu #200przystanków.

Nie ulega wątpliwości, że w środowisku narodowym i patriotycznym cierpimy na poważny deficyt tego typu aktywności. Polskie wsie i miasteczka wymierają nie tylko dlatego, że taki jest „duch czasu”, ale także przez to, że nikt się o nie nie upomina. Kolej jest jednym z elementów narodowego krwiobiegu, umożliwiającego łatwy przepływ ludzi i kapitału wewnątrz państwa. Ważne jest więc, aby łatwy do niej dostęp nie ograniczał się do kilku miejsc w kraju.

W swojej dotychczasowej formie program rządowy całkowicie pomijał region tarnowski w tym planowaną od lat budowę przystanku kolejowego na Rzędzinie. Liczymy, że budowa nowego przystanku spopularyzuje kolej wśród mieszkańców regionu tarnowskiego co przyczyni się do zmniejszenia korków w mieście oraz poprawy jakości powietrza - napisali w informacji nadesłanej do naszej redakcji patrioci z Tarnowa.

W piśmie przekazanym do Ministerstwa Infrastruktury zwrócili oni uwagę, że pomysł budowy przystanku nie jest nowy i znajduje swoje odzwierciedlenie w lokalnym dokumencie planistycznym, jakim jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Lokalizacja w zaproponowanym miejscu zwiększyłaby dostępność do kolei mieszkańcom wschodniej części Tarnowa, zwanej „Falklandami”. Ogółem obszar w promieniu 2 km zamieszkuje ok. 30 tys. ludzi. Obecnie najbliższymi stacjami są dworzec główny w Tarnowie odległy o 4 km i stacja na Woli Rzędzińskiej odległa o 5 km.

O ile bardzo cieszy nas fakt, że w pobliskim Nowym Sączu, gdzie przystanki są dużo gęściej rozmieszczone niż w Tarnowie, w ramach Programu Budowy 200 Przystanków Kolejowych, planuje się dobudowę dwóch kolejnych przystanków, to ze zdumieniem i niepokojem odebraliśmy fakt, że w znajdującym się w analogicznej do Nowego Sącza sytuacji Tarnowie, gdzie również rozważa się budowę kolei aglomeracyjnej, nie zaplanowano budowy, bądź odbudowy choćby jednej stacji - czytamy w piśmie.

Narodowcy.net

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Maksymilian Maria Kolbe - Dlaczego dobrzy cierpią?

Czytaj Następny

„Zbliżenie Polski i Białorusi cały czas jest możliwe”. Wywiad z Aleksandrem Stralcovem-Karwackim z Białoruskiego Frontu Narodowego

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *