Polska wysłała Białorusi pomoc do walki z koronawirusem | Narodowcy.net

Polska wysłała Białorusi pomoc materiałową do walki z koronawirusem.

W czwartek wyruszył z Warszawy konwój ciężarówek, zawierający pomoc materiałową do walki z koronawirusem. Znaczna część darów zostanie przekazana szpitalom w Woronowie i Obwodzie Grodzieńskim, gdzie mieszka największa mniejszość polska na Białorusi.

Konwój przywiezie łącznie na Białoruś 50 tys. litrów środków dezynfekujących, 30 tys. środków antyseptycznych, 100 tys. maseczek chirurgicznych, 1 tys. opakowań leku Archein. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Z kolei odbiorcą pomocy materiałowej jest Republikańskie Centrum Reagowania Medycznego w Mińsku.

Za zgodą Mińska część darów zostanie przeznaczona do szpitala w Woronowie i dwóch szpitali w Obwodzie Grodzieńskim, gdzie mieszka największa mniejszość Polska na Białorusi. Konwój w piątek rano przekroczył granicę polsko-białoruską. Do Grodna dostarczono 25 tys. masek i 7,5 tony płynu dezyfenkującego. Transport darów zapewnia Państwowa Straż Pożarna.

 

“Z Białorusią utrzymujemy dobre stosunki, łączy nas wspólna historia i aktywnie współpracujemy na wielu polach. Nie wyobrażam sobie, że dziś moglibyśmy postąpić inaczej” – powiedział Marcin Przydacz,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

“Tak szeroka pomoc ze strony państwowych spółek, jaką obserwujemy od początku epidemii jest możliwa dzięki temu, że to państwo ma decydujący głos w podmiotach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki” –  stwierdził Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

 

 

źródło: .gov.pl  /belsat.eu

Komentarze