Prezes MW: Zanim napiszesz „nie mamy prawa oceniać”, poczytaj chwilę Pana Romana

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski, na swojej stronie na Facebooku zachęcił do sięgnięcia po dzieło Romana Dmowskiego „Polityka polska i odbudowa państwa” w ramach dyskusji nad sensem powstania warszawskiego.

Zanim kolejny raz napiszesz „nie mamy prawa oceniać”, albo „intencje mieli dobre”, poczytaj chwilę Pana Romana:

„Dalej, mówię o powstaniach jako o czynach politycznych, mówię o czynach ludzi, którzy robili politykę powstańczą. Nie mówię o tych, co się bili: to żołnierze, do których polityka nie należy. Z chwilą, kiedy poszli za wezwaniem do walki o wolność czy o niepodległość Polski, za wezwaniem tych, którym zaufali, ich rzeczą było dobrze bić się, być dobrymi żołnierzami, nic więcej. Ich nieszczęście, jeżeli źle umieścili swoje zaufanie.

(…)

Żołnierz jest odpowiedzialny za to tylko, czy jest dobrym żołnierzem, za swą odwagę, wierność, obowiązkowość. Dowódca jest odpowiedzialny za to, jak tym żołnierzem kieruje. Polityk jest odpowiedzialny za samo użycie wojska. Mnie tu obchodzą tylko politycy, tylko organizatorowie zbrojnych poczynań. I od początku tylko nimi się zajmuję.

Czasem się mówi: „Ależ ci ludzie jak najlepiej chcieli!” Wchodzenie w intencję czynów może należeć do sądu, gdyby ta sprawa mogła przed sądem stanąć, może należeć wreszcie do księdza w konfesjonale, gdyby autorzy danych czynów chcieli się z nich spowiadać. Ja nie sądzę ludzi, nie mam zamiaru nakładać im pokuty ani dawać rozgrzeszenia. Mnie obchodzą same czyny, ich wartość polityczna, to, jak sprawa polska na nich wychodziła. To przede wszystkim musi obchodzić każdego Polaka, który ma choć trochę polskiego sumienia. I te rzeczy trzeba dobrze zrozumieć, jeżeli chcemy się na przyszłość zabezpieczyć przed gubieniem Polski przez samych Polaków.

(…)

W polityce trzeba nie żałować wysiłku, trzeba wszystko zrobić, żeby się nie omylić. Bo omyłka często bywa zbrodnią. Ludzie chcą kierować losami Polski, a nie mogą się zdobyć dla niej na tyle poświęcenia, żeby się czegoś nauczyć, żeby jej położenie zrozumieć, żeby głębiej zastanowić się nad wartością tego, co jej starają się narzucić. I później mówi się: „Ależ oni jak najlepiej chcieli!…”
Zajmują mię same poczynania i ich polityczny bilans”.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej z 1944 r. ws. powstania warszawskiego

Narodowcy.net

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Abp Jędraszewski w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego: Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy

Czytaj Następny

Niezwykły internetowy Koncert Wyszehradzki – muzyka z Polski, Czech, Słowacji i Węgier

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *