Niezwykły internetowy Koncert Wyszehradzki – muzyka z Polski, Czech, Słowacji i Węgier

Instytut Polski w Paryżu 10 lipca zaprezentował internetowy Koncert Wyszehradzki w wykonaniu polskiego kwartetu smyczkowego Airis String Quartet, jednego z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia w Polsce.

W programie znalazła się muzyka z czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier – zrzeszonych w Grupie Wyszehradzkiej. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak Witold Lutosławski, Henryk Czyż, Antonín Dvořák, Ilja Zeljenka i Béla Bartók.

Koncert ten został nagrany na zamówienie Instytutu Polskiego w Paryżu, z okazji objęcia przez Polskę rotacyjnej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 2020/2021. Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z miejscowymi partnerami polskiej placówki, Centrum Czeskim, Instytutem Słowackim i Instytutem Węgierskim w Paryżu, którzy również włączają się do promocji i emisji tego koncertu.

Nagranie zostalo zrealizowane w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Celem projektu jest zacieśnienie współpracy regionalnej państw Grupy V4 na polu kultury, wzmocnienie integracji i spójności pomiędzy społecznościami tych państw, jak również ukazanie na arenie międzynarodowej, iż są ważnym i wiarygodnym partnerem europejskim, prezentującym ofertę kulturalną na najwyższym poziomie.

Nardowcy.net

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Prezes MW: Zanim napiszesz „nie mamy prawa oceniać”, poczytaj chwilę Pana Romana

Czytaj Następny

Marsz Zwycięstwa w 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *