Nacjonaliści w chorwackim rządzie? Ruch Ojczyzny Miroslawa Skoro rośnie w siłę

Tuż przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Chorwacji widać ogromny wzrost poparcia dla narodowej partii Ruch Ojczyzny Miroslawa Skoro. Sondaże wskazują, że partia ma duże szansę, żeby wejść do rządu. To kolejna narodowa partia w Europie, która stopniowo zyskuje na popularności.

W tym miesiącu rozwiązano parlament i wyznaczono na lipiec przedterminowe wybory. Pierwotnie miały się one odbyć w grudniu, ale rządząca, centro-prawicowa HDZ uznała, że teraz ma szanse na najlepszy wynik. Centrolewicowa SDP połączyła się z centroliberalną HNS-LD, tworząc tym samym koalicję Restart.

Według najnowszych  sondaży, zarówno centro-prawicowa Chorwacka Unia Demokratyczna (HDZ) oraz lewicowo-liberalny „Restart” nie osiągnęłyby samodzielnej większości w parlamencie, co zmuszałoby do rządowej współpracy z narodowym DPMS.

DPMS, czyli Ruchem Ojczyzny Miroslawa Skoro [Domovinski Pokret Miroslawa Skore] odwołuje się do polityki Franciszka Tudjmana – nacjonalistycznego przywódcy Chorwacji, zwolennika szerokich praw Chorwatów w Bośni oraz sygnetariusza traktatu w Dayton. Krytykują oni Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną, która po śmierci Tudjmana obrała kierunek centrowy. 

Ruch Ojczyzny Miroslawa Skoro popiera przywrócenie silnej roli prezydenta w państwie oraz domaga się stanowczej polityki wobec ludności Chorwackiej mieszkającej na terenach Bośni i Hercegowiny. W kwestii polityki obyczajowej partia sprzeciwia się m.in. adopcji dzieci przez pary homoseksualne i popiera pełną ochronę życia nienarodzonego. Wspomina też o potrzebie ochrony środowiska naturalnego.


Źródło: balkaninsight.com

 

Bartosz Florek

Czytaj Wcześniejszy

Rafał Bartosiewicz: Jak będzie w Świętej Inkwizycji? – recenzja książki Romana Konika

Czytaj Następny

Planned Parenthood handluje szczątkami dzieci

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *