Szwecja: Prawicowe dzienniki w mediach społecznościowych bardziej popularne od mainstreamu

Z perspektywy Polaka może wydawać się to niewiarygodne. W kraju postrzeganym za skrajnie lewicowy, dzienniki prawicowe są w mediach społecznościowych bardziej popularne od mainstreamowych gigantów.

Fria Tider, Samhällsnytt i Nyheter Idag pod względem popularności w internecie biją na głowę mainstreamowe media. Jak pokazuje badanie Idagora, ich artykuły są udostępniane częściej niż Göteborgs-Posten czy nawet jeden z największych szwedzkich dzienników – Aftonbladet. To tak, jakby narodowcy.net była bardziej popularna od Gazety Wyborczej.

Rezultat przeprowadzonego przez Idagore badania jest miażdżący.

Nowa statystyka sporządzana przez Idagore pokazuje, że Fria Tider, Samhällsnytt i Nyheter Idag, wszystkie trzy z osobna, w ciągu ostatnich 12 miesięcy były w mediach społecznościowych bardziej rozpowszechniane niż wiodące strony Göteborgs-Posten i Aftonbladet, które są największe w socjaldemokratycznej prasie opiniotwórczej.

– napisał redaktor Idagory, Henrik Sundbom na Facebooku.

Wynik badania wywołał oburzenie u dziennikarza Mittmedia, Patrika Oksanena. W swoim artykule Oksanen alarmował, że ,,walkę o cyfrowe zaangażowanie” wygrywają takie strony jak Fria Tider.

Liczby przedstawione przez Idagore pokazują, że strony te to nie są jakieś hobbystyczne projekty o ograniczonym efekcie. To umiejętnie prowadzone projekty opiniotwórcze, których efekt nie powinien być bagatelizowany.

– napisał.

Zdaniem Oksanena alternatywne strony informacyjne powinny zostać dokładniej zbadane, a ewentualne powiązania z podejrzanymi klientami i rosyjską propagandą ujawnione. Dziennikarz uważa, że statystyka Idagory pokazuje, iż media alternatywne, nazywane przez niego ,,stronami nienawiści” stały się ,,cyfrowymi posiadaczami władzy”, którzy ,,biją na głowę strony opiniotwórcze” gazet mainstreamowych. Oksanen odmawia jednak ich redaktorom uprawiania prawdziwego dziennikarstwa. Przeciwnie, uważa, iż media alternatywne przywdziały ,,błyszczący kostium wiadomości”, rozprzestrzeniają ,,nienawiść” oraz ,,metodycznie i świadomie” próbują zaprowadzić czytelników do fałszywego obrazu rzeczywistości.

Źródła: facebook.com, friatider.se, helahalsingland.se

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Tomasz Cynkier: Pokolenie marnotrawców

Czytaj Następny

"Czas pojednania się skończył": w RPA chcą pozbawić białych ziemi bez odszkodowań

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *