"Czas pojednania się skończył": w RPA chcą pozbawić białych ziemi bez odszkodowań

We wtorek południowoafrykański parlament przegłosował wniosek o zmianę konstytucji umożliwiającą wywłaszczenie białych farmerów z ich ziemi bez odszkodowania.


Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Julius Malema, skazany za mowę nienawiści i śpiewanie piosenek o strzelaniu do białych farmerów. Wniosek przyjęto większością 241 głosów za do 83 przeciw.
Sprawa skierowana została do parlamentarnej Komisji Kontroli Konstytucyjnej, która musi się do niej ustosunkować do 30 sierpnia.
„Czas na pojednania się skończył. Teraz przyszedł czas na sprawiedliwość”, powiedział Malema do parlamentu. „Musimy być pewni, że przywrócimy godność naszego narodu, nie rekompensując nic złodziejom którzy ukradli naszą ziemię”

Julius Malema

Według audytu rządowego z 2017 roku Afrykanerzy kontrolują 72% ziemi uprawnej w RPA.
Deputowany Afrykańskiego Kongresu Narodowego (partia Nelsona Mandeli która poparła pomysł Malemy) Dorries Eunice Dlakude stwierdził: „partia dostrzega, że obecna polityka, włączając w to politykę dobrowolnego kupowania i sprzedawania i inne przepisy sekcji 25 Konstytucji mogą utrudniać skuteczną reformę rolną”. Pochodzący z AKN obecny prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, również wspiera tę reformę.
Zapis z 25 sekcji Konstytucji RPA: „Nikt nie może zostać pozbawiony własności, chyba że na mocy prawa o zastosowaniu powszechnym; żadne prawo nie może zezwalać na arbitralne pozbawienie własności.”, a jeżeli już pozbawiamy tej własności w interesie publicznym lub dla celów publicznych to można to zrobić „pod warunkiem odszkodowania, którego wysokość oraz czas i sposób wypłacenia zostały albo zaakceptowane przez osoby zainteresowane, albo określone lub zatwierdzone przez sąd”.
Malema w 2016 roku przemawiał do swoich zwolenników tymi słowami: „nie wzywam do rzezi białych ludzi, przynajmniej na razie”.
Skala przemocy wobec białych farmerów jest zatrważająca i charakteryzująca się niezwykłą brutalnością – gwałty, tortury, podpalenia są niemal na porządku dziennym. W samym zeszłym roku ponad 70 osób zabitych zostało w ponad 340 atakach. Łącznie (szczególnie po 1994 roku) w podobnych atakach zginęło ponad 5 tysięcy farmerów.
Demonstracja przeciwko morderstwom na farmach. Zdjęcie: Ashraf Hendricks

Podobne eksperymenty gospodarcze miały miejsce w sąsiednim Zimbabwe podczas rządów Roberta Mugabe. Skutkiem była zapaść gospodarcza i hiperinflacja. Czarnoskórzy prowadzący firmy doprowadzili do drastycznego spadku ich wydajności. Taka polityka doprowadziła do klęski głodu i katastrofy gospodarczej, w latach 2000-2008 PKB kraju spadło prawię o połowę
Sytuacją białej ludności RPA zajmuje się znana youtuberka Lauren Southern:

 

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Szwecja: Prawicowe dzienniki w mediach społecznościowych bardziej popularne od mainstreamu

Czytaj Następny

Adam Szabelak: Rzecz o wolności słowa na uniwersytetach

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *