Ulica im. Łupaszki w Białymstoku zostaje

Dnia 25 listopada wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, wydał decyzję uchylającą uchwałę Rady Miasta Białegostoku zmieniająca nazwę ulicy im. Zygmunta Szendzielarza ,,Łukaszki” na ulicę Podlaską.

W uzasadnieniu możemy znaleźć kilka powodów, które zdecydowały o uchyleniu uchwały radnych Białegostoku sprzed kilku tygodni. Jednym z nich jest to, że tytuł kwestionowanej uchwały wprowadza w błąd jej adresatów, gdyż sugeruje pierwotne nadanie nazwy przy utworzeniu ulicy, podczas gdy uchwała ma w istocie na celu zmianę nazwy ulicy. Ponadto analiza tekstu pokazała, że uchwała została sporządzona z naruszeniem norm legislacji- z tego powodu jest ona nieważna. Kolejnym argumentem zawartym w uzasadnieniu decyzji wojewody, jest fakt, iż mimo, że nazwę imię mjra Szendzielarza miano zastąpić nazwą ,,Podlaska”, uzasadnienie uchwały zawierało wskazanie iż dotyczy ono nazwy nazwy ,,100-lecia Praw Kobiet”. Przede wszystkim zaś znajdujące się w uzasadnieniu uchwały podjętej przez radnych zarzuty są niezgodne z faktami historycznymi, co w specjalnym piśmie wykazał Radzie Miasta Białegostoku dr Jarosław Szarek z Instytutu Pamięci Narodowej. Jak czytamy w decyzji wojewody Należy wyraźnie podkreślić, że uzasadnienie uchwały musi być oparte na prawdziwych przesłankach. Sprzecznym z prawem jest podejmowanie uchwały w oparciu o niewyjaśnione fakty, które nie mają potwierdzenia w dokumentach historycznych.

W odpowiedzi na podjętą przed paroma tygodniami uchwałę Rady Miasta Białegostoku zmieniającą dotychczasową nazwę jednej z ulic z im. mjra Z. Szendzielarza Łupaszki na ,,Podlaską”, Młodzież Wszechpolska zainicjowała akcję ,,Mur(al)em za Łupaszką”, której celem jest zebranie środków na stworzenie w Białymstoku muralu upamiętniającego bohatera. Mimo uchylenia decyzji o zmianie nazwy, akcja pozostaje aktualna. Środki można wpłacać na platformie zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/muralemzalupaszka

źródło: pch24.pl

Krzysztof Piotrowski

Czytaj Wcześniejszy

Adam Duży: Finansowanie LGBT z kasy warszawskiego ratusza

Czytaj Następny

Benedykt XVI: Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *