Węgry: rząd wniósł do parlamentu projekt ustawy "Stop Soros"

Węgierski rząd przedstawił projekt ustawy pod nazwą „Stop Soros”. Jeden z jej punktów zakłada karę roku więzienia za pomoc w przyznaniu azylu nielegalnym imigrantom. Ustawa ta ma być wypełnieniem obietnic wyborczych premiera Orbana. W trakcie kampani podkreślał on, że po wygranych wyborach rząd będzie się bacznie przyglądał organizacjom finansowanym przez amerykańskiego miliardera – Georga Sorosa.

Viktor Orban wielokrotnie podkreślał istotną rolę organizacji związanych z George’em Sorosem w pomocy nielegalnym imigrantom w uzyskaniu azylu na Węgrzech. Jednym z głównych punktów węgierskiej polityki jest przeciwstawienie się przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów.

Premier Węgier wypowiedział otwartą „wojnę” polityce Sorosa, nie kryjąc swoich zamiarów przed opinią publiczną. W związku z działaniami podjętymi przez węgierski rząd, fundacja Sorosa już wycofała swoją siedzibę z Budapesztu do Niemiec.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Orbana – Csaba Domotor podkreślał, że rząd chce jak najszybciej uchwalić nowy pakiet ustaw. – Ustawa stworzy ramy prawne, a do sądów będzie należała decyzja, jak zakwalifikować pewne działania – zaznaczył.

Według zapisów ustawy „Stop Soros”, za finansowanie i organizowanie pomocy nielegalnym imigrantom będzie grozić kara do roku pozbawienia wolności.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców wezwało Węgry do wycofania tego projektu. Podkreślono, że proponowane rozwiązania znacząco ograniczą działalność organizacji pozarządowych i pozbawią imigrantów istotnej pomocy. Nowe przepisy – zdaniem ONZ – będą podsycać „postawy ksenofobiczne”.

źródło: pch24.pl

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Ruch Narodowy wystartuje w wyborach samorządowych! – Wywiad z Witoldem Tumanowiczem dla Narodowcy.net

Czytaj Następny

Nie żyje major Józefa Życińska ps. "Zośka"

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *