Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego: „Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić”

Była minister sprawiedliwości Niemiec, a obecnie wiceszefowa PE, Katarina Barley stwierdziła, że powinno ograniczyć się dotacje unijne dla państwa takich jak Polska czy Węgry, ze względu na „łamanie praworządności”. Jej wypowiedź ma związek z opublikowanym niedawno raportem komisji europejskiej dot. praworządności.

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego wezwała do zwiększenia presji na Węgry i Polskę ze względu na to, że w obu państwach zagrożona jest praworządność.

Sytuacja w obu państwach członkowskich jest szczególnie poważna [...] Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię.

- Mówiła Barley na antenie rozgłośni DeutschlandFunk. Podkreśliła, że w PE zostanie podjęta próba zablokowania unijnego budżetu, jeśli nie zostaną uwzględnione sankcje za „łamanie praworządności”.

CZYTAJ TAKŻE: Wysoka cena pieniędzy z UE

Do sprawy, za pośrednictwem Twittera odniósł się Krzysztof Bosak, były kandydat na prezydenta z ramienia Konfederacji. W swoim wpisie podkreślił, że takie wypowiedzi wyświadczają nam przysługę, bo pozwalają dojrzeć politycznie i postrzegać elity innych państw takimi, jakimi są nie przez pryzmat „Rodziny” czy „Przyjaciół”.

W odpowiedzi na krytyczny dla naszego kraju raport Komisji Europejskiej dotyczący praworządności, w którym mowa jest między innymi  o zmianach w polskim sądownictwie, Warszawa oraz Budapeszt zapowiedziały stworzenie specjalnego think tanku. Instytut powołany przez oba państwa ma zająć się praworządnością w całej unii europejskiej, tak by zapobiec stosowaniu podwójnych standardów wobec Polski czy Węgier co podkreślił w swojej poniedziałkowej wypowiedzi Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó.

CZYTAJ TAKŻE: Protekcja USA w jednym pakiecie z LGBT

Źródła: Twitter / Do Rzeczy  / wMeritum

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski wzywa do pomocy Ormianom. Okazał się niewygodny dla Polskiego Radia

Czytaj Następny

G. K. Chesterton: Zabobon sukcesu

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *