"Wysokie Obcasy" zmieniły pisownię z "na Ukrainie" na "w Ukrainie"

Artykuł pt.”W Ukrainie. Życie codzienne z wojną w tle okiem Justyny Mielnikiewicz” ukazał się w najnowszym wydaniu „Wysokich Obcasów”. Redakcja spotkała się z licznymi głosami krytyki ze strony, oburzonych próbą zmiany pisowni języka polskiego, internautów. 

Za taką zmianę pisowni podziękowała na Twitterze ukraińska działaczka społeczna, Kateryna Kruk.

Ukraińskiej działaczce odpowiedział Łukasz Adamki, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W swoim wpsie stwierdził iż spory o przyimek „Na” mogą wzbudzić niechęć „Nawet najbardziej proukraińskich osób”.

Natomiast Karol Kazimierczak w swoim wpisie na portalu Facebook zwrócił się do „Prawicowych zwolenników imigracji i imigrantów” którzy popierają migrację jeśli imigranci płacą w Polsce podatki.

 Dalej uważacie, że unikniemy wszystkich tych konfliktów tożsamościowych jakie wybuchły w każdym innym wielonarodowym państwie? Nadal sądzicie, że „bliskość kulturowa” jest tak wielka, że nie ma między nami różnic, które będą powodować takie konflikty?  Idzie u nas ku temu szybciej niż we Francji czy w Wielkiej Brytanii. Tam zaczęto na przykład zabraniać choinek w miejscach publicznych ze względu na „wrażliwość mniejszości” po kilkudziesięciu latach od pierwszych fal imigracyjnych. U nas ukraińscy imigranci zmieniają zasady publicznego używania języka polskiego po pięciu latach masowego migrowania do naszej ojczyzny. #stopImigracji

To nie pierwszy raz kiedy wstępuje się z postulatem zmiany pisowni z „Na” na „W Ukrainie. Pod koniec 2019 roku ukraińska imigrantka Yulia Krivich, również domagała się zmian wymachując transparentem oraz flagą Ukrainy przed dworce Zachodnim w Warszawie. Wtedy sprawę nagłośniła Gazeta Wyborcza. „Jesteśmy bardzo wyczuleni na ten sposób mówienia o naszym kraju. Teraz moją misją jest rozpoczęcie poważnej dyskusji na ten temat w Polsce” – powiedziała Krivich Wyborczej, podkreślając jednocześnie iż nie jest kompetentna w temacie Polskiej gramatyki.

Źródło: Kresy.pl; Twitter; Facebook

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Nauczanie św. Maksymiliana Marii Kolbe #2

Czytaj Następny

Amerykańska baza Ayn al Asad znalazła się pod ostrzałem! [PILNE] [Relacja Live]

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *