Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta. Korwin i Berkowicz nie poparli Dziambora

W sobotę 18.01.2020 roku odbył się zjazd elektorski w prawyborach prezydenckich Konfederacji: Wolność i Niepodległość. Zwyciężył kandydat Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak uzyskując głosy 163 elektorów. Pokonał tym samym drugiego kandydata, którym był lider Partii Korony Polskiej Grzegorz Braun z wynikiem 146 głosów elektorskich. 

W prawyborach udział wzięło dziewięciu kandydatów: Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Jacek Wilk, Magdalena Ziętek-Wielomska, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak. Co ciekawe elektorzy wolnościowych kandydatów tj. Janusza Korwin-Mikke oraz Konrada Berkowicza nie poparli w przedostatnim głosowaniu Artura Dziambora przez co odpadł, a Grzegorz Braun wysunął się na prowadzenie.

Dzięki głosom elektorów Artura Dziambora w ostatniej turze zwyciężył Krzysztof Bosak. Warto zauważyć że wszyscy kandydaci partii Wolność mieli w sumie największą liczbę 116 elektorów. Sam Bosak natomiast 115, a Grzegorz Braun 77 elektorów.

Prawybory pokazały rozdarcie w środowisku partii Wolność, Janusz Korwin-Mikke wraz z Konradem Berkowiczem udzielili poparcie Grzegorzowi Braunowi a nie swojemu partyjnemu koledze Arturowi Dziamborowi. W środowisku sympatyków partii Wolność można na pierwszy rzut oka zobaczyć oskarżenia pod adresem zarówno prezesa Korwin-Mikke jak i Artura Dziambora, wolnościowy obwiniają siebie nawzajem o porażkę w prawyborach.

Po ogłoszeniu wyników głos zabrał Grzegorz Braun który, złożył gratulacje Bosakowi a także podziękował wszystkim kontrkandydatom. Zaznaczył także że ważne jest by podobnie jak przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych, wyborcy Konfederacji nie musieli być rozdarci, bo i konserwatyści, i tradycjonaliści i narodowcy, i wolnościowcy mają swoją jedną partię.

Zwycięzca prawyborów, Krzysztof Boska zabrał głos zaraz po Grzegorzu Braunie, także podziękował wszystkim biorącym udział w prawyborach.

Zaszczytem było dla mnie stanąć do takiego konkursu politycznego z osobami, które tak wiele lat są na scenie politycznej (…) Konfederacja tworzy nowy standard polityki w Polsce: cywilizowany, oparty na dyskusji i partycypacji obywateli, przejrzysty.

Bosak podkreślił że cała Konfederacja jest jedną drużyną, i chce on reprezentować wszystkie środowiska, tworzące te partię a także to iż najważniejsza jest współpraca, którą mimo pewnych różnic, można budować.

Źródła: Kresy.pl; Twitter

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Słowaccy nacjonaliści rosną w siłę! ,,Nasza Słowacja", M. Kotleby druga w sondażach

Czytaj Następny

Adam Leszczyński: Bractwo św. Piusa X, czyli rzecz o nieposłuszeństwie Kościołowi

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *