Słowaccy nacjonaliści rosną w siłę! ,,Nasza Słowacja", M. Kotleby druga w sondażach

Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS) jest ugrupowaniem, które zdecydowanie można uznać za narodowo-radykalne oraz chrześcijańskie. Sprzeciwia się globalizacji, ideologii LGBT oraz masowej globalizacji, a od niedawna jest jednym z najpopularniejszych ugrupowań, zwłaszcza wśród młodych Słowaków.

Partia powstała w 2010 roku, jej program został oparty na trzech filarach; narodowym, chrześcijańskim i społecznym – jak stwierdził niedawno były poseł ,,Naszej Słowacji” w wywiadzie dla Polityki Narodowej. Partia startowała w wyborach parlamentarnych, zarówno w 2010, jak i 2012 roku uzyskując nienajlepsze wyniki (1,33%) i (1,58%) pozostając na marginesie polityki słowackiej.

Jednak za sprawą bezkompromisowego przekazu, głównie wobec imigracji, ,,cygańskiego terroru”, który doskwiera wielu Słowakom oraz postulatu przywrócenia słowackiej waluty narodowej partia zaczęła się wybijać na powierzchnię i tak w 2016 roku, w wyborach krajowych uzyskała już 8% poparcia i 14 parlamentarzystów. W zeszłorocznych wyborach do europarlamentu nacjonaliści zajęli z kolei trzecie miejsce, już z dwucyfrowym wynikiem (12%)!

Partia pomimo (a właściwie za sprawą) swojego radykalnego przekazu stała się dziś najpopularniejszą partią wśród najmłodszej grupy wyborców i ciągle zdobywa nowych sympatyków, głównie wcześniej wspomnianych młodych wiejskich rodzin z klasy średniej.

 Według sondażu opublikowanego 14 stycznia 2020 roku „Nasza Słowacja” (L’SNS) ma aktualnie 13,6% poparcia, co oznacza słabszy wynik jedynie od rządzącej partii socjalistycznej (SMER). Podobne wyniki utrzymują się już od miesięcy. Jest to dobra wróżba dla środkowo-wschodnich ruchów narodowych, wskazująca na to, że narodowo-radykalny/nacjonalistyczno-chrześcijański przekaz może zdobyć uznanie wśród szerokich warstw wyborczych.

Rafał Buca

Czytaj Wcześniejszy

Daniel Pawłowiec: Nacjonalizm jako ideologia życia wspólnotowego

Czytaj Następny

Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta. Korwin i Berkowicz nie poparli Dziambora

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *