Cerkiew prawosławna na Białorusi chce definicji małżeństwa w konstytucji

Metropolita miński i zasławski Beniamin, w wywiadzie udzielonym telewizji ONT powiedział, że Cerkiew jest zainteresowana zdefiniowaniem małżeństwa w konstytucji oraz kwestiami dotyczącymi wychowania młodego pokolenia.

„Chodzi o utrwalenie pojęcia małżeństwa w konstytucji, z uwzględnieniem tradycji chrześcijańskiej i białoruskiego narodu, a także pewnych kwestii społecznych. Dotyczą one możliwości wychowania młodego pokolenia właśnie na tradycjach białoruskiego narodu, wychowania patriotycznego, jak zrobić najlepiej, aby młodzi ludzie otrzymali nie tylko doskonałe wykształcenie, ale jednocześnie był duchowy komponent w formacji młodego człowieka. Państwo powinno się tym zająć, a my jako Cerkiew proponujemy, jak można to zrobić” – mówił metropolita Beniamin.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska tożsamość narodowa. Rys historyczny i perspektywy przyszłości

Powiedział również, że białoruska Cerkiew złożyła już swoje propozycje zmiany konstytucji. „Jeśli otrzymają one poparcie, zostaną odzwierciedlone w odpowiednim punkcie, który pozwoli, a nawet zaleci prowadzenie kursów, które przyczynią się właśnie do duchowego rozwoju jednostki na tradycjach narodu białoruskiego” – ujawnił białoruski hierarcha.

Duchowny doradził również, co należy zrobić, by na Białorusi ponownie nie doszło do eskalacji konfliktu. Według niego konieczna jest „analiza minionego roku i naprawienie błędów, skrucha, naprawienie złych czynów i wyrównywanie ich dobrymi uczynkami”, a także „ostrożność sprawach i działaniach”, które powinny być wykonywane „z miłością”.

CZYTAJ TAKŻE: „Wiele jej zapisów jest sprzecznych z Biblią” - polscy prawosławni przeciwko Konwencji Stambulskiej

Słowa hierarchy odnoszą się do planowanego przez prezydenta Łukaszenkę Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego. Zbierają się tam delegaci z administracji, organizacji społecznych oraz z przemysłu i innych branż. Zjazd odbywa się od 1996 roku co pięć lat; ostatni miał miejsce w czerwcu 2016. Delegaci omawiają rozwój kraju w ostatnim pięcioletnim okresie oraz omawiają dokumenty przewidywane na następną kadencję. Kolejne takie zebranie ma już konkretną datę - odbędzie się w dniach 11-12 lutego 2021.

Jednym z poruszonych tematów ma być reforma konstytucji, w odpowiedzi na liczne strajki po wyborach w sierpniu 2020. Prezydent proponował, aby Zjazd stał się organem konstytucyjnym, z którym podzieli się władzą. Wobec takich zapowiedzi Cerkiew zaproponowała, aby w ramach zmian wprowadzić definicję małżeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: „Zbliżenie Polski i Białorusi cały czas jest możliwe”. Wywiad z Aleksandrem Stralcovem-Karwackim z Białoruskiego Frontu Narodowego

Taki krok w ochronie tradycyjnych wartości nie byłby nowy w Europie. Choć państwa zachodnie wprowadzają liberalne postulaty, to Europa Środkowo-Wschodnia podejmuje odmienne działania, jak np. na Węgrzech. Tam parlament niedawno przegłosował ustawę, która w efekcie uniemożliwia parom jednopłciowym adopcję dzieci. Przyjęto też poprawki do konstytucji, w tym definicję rodziny jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką kobieta.

Źródła: narodowcy.net/kresy.pl/wiara.pl

Emil Styrcz

Czytaj Wcześniejszy

„Action Zealandia” - nacjonaliści w Nowej Zelandii

Czytaj Następny

Sztuczne kreowanie proaborcyjnych postaw opinii publicznej

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *