Janusz Korwin-Mikke sprzeciwia się wspieraniu Polaków na Białorusi. Celna riposta posła Kamińskiego

Lider liberalnej części Konfederacji Janusz Korwin-Mikke sprzeciwia się pomaganiu Polakom na Białorusi. Odpowiedzieli mu poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński i prezes  Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski.

Rząd białoruski skierował do parlamentu projekt ustawy, który uderza w szkoły z polskim językiem nauczania. Istnieje bardzo duże ryzyko, że zostaną one zlikwidowane. Ma to związek z nowelizacją tamtejszego kodeksu oświatowego. Pracę nad nowym projektem trwają kilku lat, pomimo protestów polskich środowisk na Białorusi. Najbliższa przyszłość dla polskich szkół podstawowych w Grodnie i Wołkowysku rysuje się w czarnych barwach.

Dramatyczną sytuację naszych rodaków nagłośnił poseł Ruchu Narodowego i Konfederacji Krystian Kamiński.

Sprawa polskich szkół na Białorusi powinna mieć najwyższy priorytet dla władz RP i powinna zostać wysunięta na plan pierwszy w relacjach z Mińskiem. Trudno jednak cokolwiek wysunąć skoro rząd PiS już utracił wszelkie kanały komunikacji i przetargu niemądrą polityką po 09.08. [2020 r.] (...) Po wyborach prezydenckich, w czasie wystąpień społecznych przeciw Łukaszence i ich pacyfikacji PiS mówił coś o organizowaniu w Warszawie władz Białorusi na uchodźstwie i zachowywał się tak, jakbyśmy nie mieli tam nic do stracenia. Otóż mamy – właśnie te dwie polskie szkoły - zwrócił uwagę poseł Kamiński.

Czytaj także: Na Litwie doszło do manipulacji wyborczych? Ofiarą polska partia

Poseł Janusz Korwin -Mikke kategorycznie sprzeciwił się jakiejkolwiek pomocy dla Polaków walczących o oświatę. Tłumaczy to, między innymi, możliwością interwencji Berlina w sprawie niemieckich szkół na terenie Polski. Oczywiście liberalny polityk znalazł szybką alternatywę w postaci nauczania online.

Na słowa posła Korwin-Mikkego trafnie odpowiedział Krystian Kamiński. Przypomniał, że Niemcy od lat troszczą się o interesy etnicznych Niemców na terenie Polski. Warto dodać, że Niemcy pielęgnują pamięć o utraconych ziemiach na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej chociażby w postaci muzeów. Za naszą zachodnią granicą istnieje wiele placówek  przedstawiających historię i niemieckie dziedzictwo na wschodzie. Ponadto w  2019 roku w Bytomiu, na cmentarzu przy ul. Powstańców Śląskich, z inicjatywy bytomskiego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej postawiono pomnik poległych członków Freikorpsu, krwawych pacyfikatorów polskich powstań na Śląsku. Dlaczego więc według Korwin-Mikkego nie możemy dbać o nasze interesy i naszych rodaków na wschodzie?

Czytaj także: Andrzej Trzebiński: Przebudowa polskiej świadomości kulturalnej

W idei narodowej podmiotem jest cały naród polski. A Polska, jako państwo narodowe, musi dążyć do obrony interesów każdego Polaka, szczególnie społeczności setkami tysięcy zamieszkującej tuż za naszą granicą. 288 tys. Polaków na terytorium Białorusi stanowi kolejne pokolenie wspólnoty starszej niż sama Republika Białoruś. Jako autochtoni mają swoje prawa. Wszyscy oni płacą tam podatki, mają więc prawo do decydowania jak opłacane z nich szkoły będą uczyć ich dzieci  - zripostował poseł Krystian Kamiński.

W sprawie zabrał głos prezes Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski.

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

Istnienie polskich szkół na Białorusi jest zagrożone!

Czytaj Następny

O wartości górskiej wędrówki

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *