Kanada uznała „Proud Boys” za organizację terrorystyczną

W środę rząd kanadyjski uznał prawicową grupę Proud Boys za organizację terrorystyczną. Według władz stanowi zagrożenie terrorystyczne i odegrała „kluczową” rolę na ataku na Kapitol. Jednak minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair nie przedstawił żadnego namacalnego dowodu na udowodnienie tej tezy.

Podczas uzasadnienia wpisania organizacji jako organizacji terrorystycznej kanadyjski minister bezpieczeństwa Bill Blair nie przedstawił żadnych konkretnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. Według niego Proud Boys, mieli odegrać kluczową rolę w ataku na Kapitol. Nie przedstawiono żadnego raportu wywiadowczego lub dowodu rzeczowego. Blair stwierdził, że służby cały czas monitorują organizację, a rząd martwi się ich legalną działalnością. Według ministra nastąpiła eskalacja przemocy fizycznej oraz werbalnej, dlatego trzeba było zareagować. Zaznaczył, że Kanada nie będzie tolerować nienawiści na podłożu ideologicznym, religijnym i politycznym.

Ich brutalne działania i retoryka są napędzane przez białą supremację, antysemityzm, rasizm, homofobię, islamofobię i mizoginię, i niestety często w połączeniu wszystkich powyższych - powiedział kanadyjski minister bezpieczeństwa Bill Blair.

Czytaj także: USA - koniec imperium?

Uzasadnienie bardzo miałkie, ale decyzja została podjęta. Do listy organizacji terrorystycznych, obok Proud Boys, dopisano trzy grupy neonazistowskie, osiem organizacji stowarzyszonych z Al-Kaidą, Państwem Islamskim, a także Hizbul Mudżahedin z Kaszmiru. Ottawa przyznaje, że nie zna kraju, który zaliczył Proud Boys za ugrupowanie zagrażające bezpieczeństwu. Aktywa grupy mogą zostać zamrożone przez banki i instytucje finansowe. Każdej osobie należącej do organizacji będzie można odmówić wyjazdu z Kanady. Wielu kanadyjskich prawników zwróciło uwagę, że uznanie wspomnianej organizacji za terrorystyczną, może spowodować rozszerzenie definicji terroryzmu, doprowadzając do tego, że zagroziłaby prawom do protestu i wolności słowa. Kolejny raz liberalne rządy pokazują, czym dla nich jest „wolność słowa”.

Proud Boys jest organizacją polityczną, powstałą w 2016 r., działającą głównie na terytorium USA, związana z ruchem alt-right. Została założona przez współzałożyciela magazynu Vice, Gavina McInnesa. Sprzeciwiają poprawności politycznej, agresji środowisk ultralewicowych. Podkreślają swoją dumę i przywiązanie do wartości zachodniej cywilizacji. Organizacja wcześniej była znana mainstreamowym mediom, ale znowu o nich zrobiło się głośno podczas debaty prezydenckiej. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, gdy został zapytany między innymi o Proud Boys, odpowiedział: wycofajcie się, czekajcie w gotowości. Działalność i komentarze organizacji można śledzić na telegramie: t.me/ProudBoysUncensored.

Czytaj także: „Dwie partie - jedna tyrania” - powyborcze akcje Patriot Front w Stanach Zjednoczonych

Narodowcy.net/kresy.pl/edition.cnn.com

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

Jarosław Kuźniar o ciężko chorych nienarodzonych dzieciach: karykatury człowieka

Czytaj Następny

Najlepsze akcje austriackich tożsamościowców w 2020 roku [+FOTO/WIDEO]

Komentarze

 • “Proud Boys” – niestety bardzo marnie jak chodzi o idee i teorie polityczne (między innymi używanie w pozytywnym sensie słów „zachód” oraz „świat nowoczesny” sic! - czyli dwóch rzeczy wrogich każdemu tradycjonaliście)
  Natomiast ich praktyczna działalność jako organizacji młodzieżowej miała/ma wiele plusów na których można się wzorować. Stworzenie silnej grupy młodzieżowej działającej na ulicach mającej swój specyficzny styl ale nie będącej subkulturą. Bardzo aktywni jak chodzi o demonstracje uliczne, sprzeciw wobec antify/blm

  Choć jeden minus praktyczny który u nich widzę to chodzenie bez maskowania na “przypałowe” akcje, starcia, blokady itd. - w których aktywnie uczestniczą.
  Wystawianie się przed aparaty z odkrytą twarzą podczas tego typu akcji to kompletna głupota i proszenie się o kłopoty. Dodatkowo – ułatwianie pracy wrogom – służbom, antifie, mediom… Dotyczy to zarówno USA/Europy zachodniej jak i Polski. W takim np. Białymstoku wiele osób uniknęłoby policyjnych wizyt gdyby założyło maskowanie w czasie demonstracji przeciw paradzie. Maskowanie chustą, kominem, maseczką covidową 😉 to powinien być nieformalny obowiązek) a styl „narodowego czarnego bloku” (z pewnymi modyfikacjami – pod polską ulicę) – powinien być wręcz promowany, a samo maskowanie (przynajmniej chustą, szalikiem, lub covidową maseczką heh) powinno być nieformalnym obowiązkowym zachowaniem na akcjach gdzie może być dym np. blokadach parad równości.
  Oczywiście absolutnie nie chodzi o to by z tego stylu ubioru/taktyki działania robić nowy fetysz czy quasi subkulturę i stosować go wszędzie. W większość działań narodowych należy prowadzić z odkrytą twarzą i w eleganckim, schludnym ubraniu (niekoniecznie garnitur, wystarczy elegancka koszulka “sportowa” marynarka + dżinsy, męskie koszule ale bez całego garniturka, t-shirt lub koszulki organizacyjne lub z symboliką narodową)
  Natomiast akcje gdzie dochodzi np. do nieposłuszeństwa obywatelskiego i możliwe są represje np. protesty socjalne albo blokady lgbt - na takich akcjach powinien być stosowany narodowy czarny blok.
  Aczkolwiek na plus dla Proud Boys - stosowanie kasków motocyklowych i rowerowych na głowach (w Polsce obrońcy Kościoła św. Aleksandra w Warszawie zostali ranni gdy lewacy zaczęli rzucać kamieniami i innymi przedmiotami - mówimy o takich niebezpiecznych akcjach wtedy właśnie powinien być czarny blok i kaski)

  Ubiór powinien być dobierany w zależności od sytuacji/okoliczności. Czym innym jest pokojowa pikieta czym innym demonstracja na której może się dziać.

  Co do Proud Boys - ciekawe i wartościowe jest u nich promowanie właśnie w ramach stylu: męskiego zarostu czy wręcz dłuższych bród jako wizerunkowej odpowiedzi na zniewieścienie i feminizację mężczyzn. Ogólnie zauważalne jest że w Europie członkowie większość sensownych współczesnych grup nacjonalistycznych i tożsamościowych mają wygląd w dobrym sensie tego słowa hipsterów (brody, eleganckie koszule), przy czym jednocześnie generalnie promują sport i straight edge. A na akcjach „bojowych” styl casual lub czarny blok.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *