Papież Franciszek: Niech nikt nie pozostaje bez pracy, godności, sprawiedliwej płacy

W święto św. Józefa Robotnika, papież Franciszek ofiarował Mszę Święto dla ludzi pracujących. Podzielił się swoimi przemyśleniami na temat godności i sprawiedliwości, rzeczy tak ważnych w świecie pracy.

Dzisiaj, w święto św. Józefa Robotnika i dzień poświęcony robotnikom, módlmy się za wszystkich robotników, aby nikt nie był bez pracy i wszyscy otrzymywali sprawiedliwą płacę. Niech korzystają z godności pracy i piękna wypoczynku - modlił się papież.

W swojej homilii skupił swoją uwagę na „dziele” stworzenia Bożego. Bóg powiedział, że powierzył ludzkości zadanie kontynuowania tego wysiłku. Papież powiedział, że Biblia opisuje Boga badającego to, co uczynił, i uznającego to za „bardzo dobre”.

Papież Franciszek opowiedział historię o człowieku, który odwiedził lokalne centrum Caritas, aby znaleźć jedzenie dla swojej rodziny. Jeden pracownik Caritas powiedział mu: Przynajmniej możesz przynieść trochę chleba do domu. Mężczyzna odpowiedział: Ale nie wystarczy przynieść jedzenie do domu. Chcę zarabiać na swój chleb powszedni. Papież powiedział, że ten człowiek był pozbawiony godności, „godności, by wytworzyć własny chleb poprzez swoją pracę”.

Dzisiaj jest wielu niewolników – wielu mężczyzn i kobiet, którzy nie są wolni w pracy: są zmuszeni pracować za tyle, by żyć, nic więcej. Są słabo opłacanymi niewolnikami pracy przymusowej – mówił Franciszek – Każda niesprawiedliwość dotykająca człowieka, który pracuje, oznacza deptanie godności ludzkiej, nawet godności osoby, która dokonuje niesprawiedliwości… Z drugiej strony powołanie, które Bóg nam daje, jest znacznie wyższe: tworzyć, przetwarzać, pracować. Ale można to zrobić tylko wtedy, gdy warunki są sprawiedliwe i przestrzegana jest godność ludzka – dodał.

Prosimy św. Józefa (…) o pomoc w walce o godność pracy, aby wszyscy mogli znaleźć pracę i aby była to praca godna, a nie praca niewolnicza - kończąc homilię, papież Franciszek wezwał wszystkich do zjednoczenia się z tymi wszystkimi, którzy pracują, z tymi, którzy walczą o sprawiedliwość w swojej pracy, oraz z biznesmenami, którzy traktują zatrudnionych sprawiedliwie.

Poseł Kamiński staje w obronie polskich pracowników transgranicznych

narodowcy.net/ Vatican News

Miłosz Nowakowski

Czytaj Wcześniejszy

Majówka w Polsce pod znakiem antyrządowych protestów

Czytaj Następny

Podsumowanie corocznej akcji Kupuj Polskie na Pomorzu

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *