Pomorscy Wszechpolacy upamiętnili 40 rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

W związku z 40 rocznicą śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego pomorscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej rozdawali w niedzielę ulotki z myślą duchownego. Chcąc w ten sposób zachęcić wiernych do poznania poglądów Wyszyńskiego na nacjonalizm, katolicką naukę społeczną.

Akcję informacyjną pomorscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej przeprowadzili 30 maja pod kościołami w Trójmieście, Lęborku i Tczewie. Taka forma upamiętnienia spotkała się z dużym zainteresowaniem wiernych. Na ulotkach były wydrukowane myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego związane z nacjonalizmem i katolicką nauką społeczną.

Okazja też nie jest bagatelna, 40 rocznica śmierci kardynała Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia, która była dwa dni temu jest dla nas ważną datą, która pozwala na to żeby przybliżyć ideały, które propagował kardynał Wyszyński. Postać niezłomna, która w ciemnych latach komunizmu niosła światło ojczyzny, która niosła ideę narodową, katolicką, katolicką naukę społeczną. Pokazywała swoją niezłomnością, że nawet w tak trudnych czasach można po prostu propagować wartości katolickie, narodowe, po prostu walczyć o godność Polaków - skomentował akcję prezes Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej Rafał Buca

Czytaj także: Własność prywatna, rola państwa w gospodarce i praca wg „Rerum novarum” papieża Leona XIII

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się w 1901 r. w Zuzeli, zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie w wyniku choroby nowotworowej. Już przed  rozpoczęciem drugiej wojny światowej duchowny angażował się w życie społeczne i polityczne mową i czynem. W 1937 r. wstąpił do powstającego Stronnictwa Pracy. Podczas wojny prowadził posługę kapłańską dla niewidomych w Kozłówce, Żułowie, Laskach. W powstaniu warszawskim był kapelanem Armii Krajowej, w grupie „Kampinos” i szpitalu powstańczym. W 1948 r. papież Pius XII mianował Stefana Wyszyńskiego prymasem Polski, a w 1952 r. kardynałem. W okresie stalinizmu zatrzymany przez władze komunistyczne. Po odzyskaniu wolności walczył z propagandą laicką polski ludowej, przypominał rodakom o ich godności, wartości, dumie narodowej. Do swoistej konfrontacji między kardynałem a władzą ludową doszło podczas obchodów Milenium chrztu Polski w 1966 r. Wyszyński pokazał Gomułce, że naród Polski w swojej masie jest wierny nauce Chrystusa. Kardynał zmarł 28 maja 1981 r. na nowotwór. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę intelektualną. 12 września 2021 r. w Warszawie odbędzie beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj także: Życiorys Joanny d’Arc – krzepiąca historia przezwyciężania niedoli i beznadziei w trudnych czasach

narodowcy.net/facebook.com/mwpomorskie

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

TSUE posunął się za daleko? Decyzja ws. kopalni Turów zagraża bezpieczeństwu Polski

Czytaj Następny

Część uwięzionych na Białorusi polskich działaczy została zwolniona z więzienia

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *