Powstała uczelnia Collegium Intermarium. Nowa inicjatywa Ordo Iuris

Collegium Intermarium jest pierwszą uczelnią zarejestrowaną w Polsce po wielkiej reformie szkolnictwa wyższego. Jej misją jest budowanie platformy współpracy pomiędzy akademikami państw regionu Międzymorza. Zajęcia rozpoczną się od października.

Uczelnia, która zostanie oficjalnie otwarta 28 maja podczas uroczystej konferencji przez Ministra Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Przemysława Czarnka. Jak czytamy na stronie Instytutu wśród panelistów wydarzenia znajdą się czołowi politycy naszego regionu, w tym m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, wicepremier Piotr Gliński i minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga. W konferencji wezmą także udział najwybitniejsi światowi intelektualiści, w tym autor „Opcji Benedykta” Rod Dreher, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Frankopan, Lady Caroline Cox zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów, polski socjolog Andrzej Zybertowicz czy francuska myślicielka Chantal Delsol. Głos zabiorą także przedstawiciele środowiska sędziowskiego, w tym prezes węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego Tamas Sulyok czy wieloletni sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Francisco Javier Borrego Borrego z Hiszpanii - poinformowało Ordo Iuris.

CZYTAJ TAKŻE: Zamiast ubolewać, że świat zwariował, trzeba zacząć go zmieniać

Wśród wykładowców uczelni są także rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi, francuski teoretyk prawa Gregor Puppinck czy chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica. Zajęcia będą prowadzić także sędziowie polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów powszechnych oraz doświadczeni prawnicy praktycy.

Collegium Intermarium

- Collegium Intermarium powstało jako odpowiedź na coraz głębszy kryzys życia akademickiego. Odwołuje się do klasycznego rozumienia uniwersytetu, który powinien być przestrzenią wolnej debaty i odważnego poszukiwania prawdy. Każdy student będzie się uczył w systemie tutoringu, pod opieką doświadczonego mentora – pracownika naukowego z Polski lub zagranicy. Przenosimy na grunt krajowy najlepsze rozwiązania w zakresie organizacji studiów i badań naukowych, od lat znane choćby w Stanach Zjednoczonych – podkreśla Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris oraz rektor Collegium Intermarium.

Flagowym kierunkiem prowadzonym przez uczelnię są studia prawnicze. Uruchomiony został też pierwszy w Europie środkowej program anglojęzycznych studiów podyplomowych LL.M. poświęcony problematyce praw człowieka. Wzorem uniwersytetów anglosaskich, uczelnia przewiduje szeroki program stypendialny, który pozwoli zwolnić najlepiej uczących się studentów z jakichkolwiek opłat związanych ze studiowaniem.

Nowa uczelnia będzie opierać się na doświadczeniu organizacji eksperckich i think tanków, w tym Instytutu Ordo Iuris, którego eksperci współtworzą kadrę dydaktyczną i naukową. Obok edukacji, jej zadaniem jest stworzenie platformy międzynarodowej debaty i odważnych badań dotyczących kluczowych wyzwań społecznych, prawnych i ekonomicznych stojących przed naszym regionem.

Obok studiów prawniczych uczelnia już w pierwszym roku swojej działalności uruchamia specjalistyczne studia podyplomowe adresowane do doświadczonych prawników poświęcone m.in. zagadnieniom nowych technik dowodowych, negocjacji umownych i zamówień publicznych. Uczelnia przygotowała także program studiów z zakresu retoryki adresowane do uczestników życia publicznego.

Reakcje

Nowy projekt Ordo Iuris spotkał się z dużym odzewem. Entuzjazm wyrazili przedstawiciele różnych środowisk. Wspaniała inicjatywa oferująca edukację na najwyższym poziomie merytorycznym oraz formację duchową bardzo dzisiaj potrzebną, niezbędną dla społecznego odrodzenia. Gratuluję z całego serca! - napisał filozof sztuki, artysta i prezes Związku Polskich Artystów Plastyków dr. Janusz Janowski.

W sprawie powstania uczelni z uznaniem wypowiedział się także prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski. „Nie ma dobrych, konserwatywnych uczelni? Stwórzmy taką” Brawa dla @OrdoIuris! To naprawdę imponuje sprawczością i rozmachem. Im mocniej człowiek się przygląda tej skuteczności tym mniej dziwią ataki liberalnych mediów 🙂 - napisał prezes największej organizacji narodowej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Ordo Iuris o Młodzieży Wszechpolskiej: „Polecam. Znam i cenię”

Z kolei w krytycznym tonie wypowiedział się prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Mamy też koleżankę psycholożkę z APS w tym gronie! Ciekawa ewolucja od feministycznej krytyki JP2, publicystyki otwartokatolickiej w Tygodniku i Więzi, „Polski na kozetce”, do... kadry akademickiej w szkole Ordo Iuris. - napisał szyderczym tonem Bilewicz, co spotkało się z odpowiedzią mec. Jerzego Kwaśniewskiego. „Koleżanka psycholożka” i pełna drwin, protekcjonalna, szowinistyczna wyższość profesora @Michal_Bilewicz wobec dr Justyny Melonowskiej. Powiem jedno, w normalnym środowisku nikomu do głowy by nie przyszła taka niska i grająca płcią krytyka aktywnego naukowo doktora psychologii. - odpowiedział prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Zajęcia na Collegium Intermarium rozpoczną się od października. Więcej informacji dotyczących uczelni i jej programu można znaleźć na stronie collegiumintermarium.pl. Z kolei rejestracja na konferencję inauguracyjną jest otwarta pod adresem konferencjaintermarium.pl.

 

Narodowcy.net / Ordoiuris.pl, Collegiumintermarium.pl, Dorzeczy.pl

Bartosz Florek

Czytaj Wcześniejszy

Europejski Plan Odbudowy, czyli Europejski Plan Zadłużenia

Czytaj Następny

Ofiary kolonializmu i globalizacji – recenzja filmu „Nawet deszcz”

Komentarze

  • Z tej Pani taka księżna jak ze mnie arcybiskup! To jakieś operetkowe, bałkańskie towarzystwo, jak z Wesołej wdówki! Pani jest po mężu Chorwacie - Doimi de Lupis. Tytuł jak u „regenta” L. Wierzchowskiego.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *