Szwedzka gazeta szerzy nieprawdę o Polsce. Ambasador interweniuje

Polski ambasador w Szwecji Wiesław Tarka oskarża Dagens Nyheter o szerzenie fałszywych informacji o Polsce.

W liście otwartym skierowanym do redaktora gazety Petera Wolodarskiego na stronie ambasady Wiesław Tarka oskarża mainstreamowy dziennik o częste szerzenie nieprawdziwych informacji na temat Rzeczypospolitej. Uwagę ambasadora przykuł artykuły ,,Polski nacjonalistyczny marsz zgromadził 60000 osób” oraz ,,W Polsce rząd chce, by kobiety zostały w domu”. To jednak jedynie dwa przykłady z całego oceanu szkalujących Polskę artykułów.
W pierwszym z tekstów Dagens Nyheter informuje czytelników, że dziesiątki tysięcy demonstrantów na ulicach Warszawy świętowało Dzień Niepodległości m.in. poprzez okrzyki ,,Czysta Polska, biała Polska”. Gazeta donosi, iż rasistowskie okrzyki sypały się jak grad.
Ambasador Wiesław Tarka w liście otwartym na zarzuty odpowiada:

To prawda, że wśród świętujących były marginalne grupy agresywnych nacjonalistów. Zostały one jednak stanowczo potępione przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, cytuję „Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm.”

Dalej ambasador opisuje ceremonię przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz doroczny Bieg Niepodległości.
Zauważa również, że Szwecja sama nie jest dobra w uciszaniu głośnych, agresywnych grup.

Byłem w Göteborgu w 2001 roku i doskonale pamiętam, jak szybko europejski szczyt mógł się zamienić w pole bitwy pokryte czarnym, duszącym dymem jedynie z powodu glośnej i agresywnej mniejszości, która zniszczyła radość i dumę pokojowej większości.

W kwestii drugiego artykułu ambasador pisze, iż szwedzka gazeta użyła tylko jednego przykładu, by generalizować role kobiet w obecnej Polsce.

Jeśli DN chce pokazać prawdziwy obraz Polki, zachęcam do przyjrzenia sie najnowszym danym Eurostatu na temat liczby kobiet na wyższych stanowiskach w krajach UE. Polska zajmuje drugie miejsce z 41%. Nie jest to jeszcze całkowicie po równo, ale jesteśmy liderem w UE. Jeśli spojrzymy na różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, róznica w Polsce wynosi 7,7%, podczas gdy średnia w UE to 16,3%. Porównanie to nie wymaga komentarza.
Ponadto to już trzeci raz w historii Polski, kiedy kobieta sprawuje urząd Premiera (Hanna Suchocka, Ewa Kopacz, Beata Szydło). Nie muszę zaznaczać, że kobieta na czele rządu stanowi silną inspirację dla polskich kobiet.

Ambasador kończy list zaproszeniem Petera Wolodarskiego do zakończenia rozpowszechniania fake newsów.

Chciałbym zaprosić cię do przedstawienia bardziej wyważonego spojrzenia na współczesna Polskę, aby uniknąć uprzedzeń i fałszywego raportowania, które sprawiają, że rzeczywistość jest trudniejsza do zrozumienia.

Źrodło: sztokholm.msz.gov.pl, friatider.se

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Dania: Wysłać imigrantów na bezludną wyspę!

Czytaj Następny

Kolejny numer "Wszechpolaka" już dostępny!

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *