W Kielcach postawiono tęczowe ławki. Nieznani sprawcy naprawili ten błąd

W ubiegłym tygodniu w Kielcach zamontowano ławki w barwach LGBT. Kilka dni później zostały przemalowane lub zostawiono na nich krytyczne napisy wobec homoseksualnych środowisk.

Projekt tęczowych ławek został wybrany w budżecie obywatelskim w 2019 roku. W jego ramach za 130 tysięcy złotych miało zostać wykonane 15 ławek, przy każdej miał znaleźć się kosz na śmieci oraz stojak na rower. Projekt wzbudził duże kontrowersje. Internauci, mieszkańcy i część radnych wskazywała na jawne nawiązanie do ruchów LGBT. Wobec tego w maju 2020 roku przegłosowano, że realizowane w ramach budżetu obywatelskiego projekty mają być neutralne ideologicznie. Marcin Chłodnicki - radny Lewicy - utrzymuje, że ławki nie są przejawem ideologii, ale przyznaje, że mogą budzić skrajne emocje.

„Dla ludzi, którzy są przeciwni osobom LGBT będzie to manifestacja ideologii, z kolei osobom LGBT te ławki będą się kojarzyć z ich symbolem. Sądzę, że dla większości mieszańców te ławki nie będą stanowiły żadnego problemu” - twierdzi.

Jak przekonuje Jarosław Karyś, przewodniczący klubu PiS, projekt jest nacechowany ideologicznie niezależnie od sposobu w jaki się go przedstawia.

„To pewnego rodzaju prowokacja wobec środowisk prawicowych i nie tylko. Myślę, że każdy kto myśli racjonalnie, widzi czemu to służy. W tej chwili nie możemy już wpłynąć na ten projekt, jednak to między innymi dlatego zmieniliśmy regulamin budżetu obywatelskiego, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości” - dodaje.

Ostatecznie ławki pojawiły się na mieście. Niektóre jednak nie pozostały długo w tęczowych barwach. Zaledwie kilka dni po montażu jedna z nich została pomalowana na żółto - czerwono, a na środku oparcia znalazły się litery „CK”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do herbu miasta, jednak barwy mogą też budzić skojarzenia z koszulkami piłkarzy Korony Kielce.

Na innych ławkach pojawiały się napisy krytykujące LGBT. Ponieważ sprzeciw wobec projektu jest duży, to może dość do kolejnych obywatelskich interwencji.

Źródła: narodowcy.net/pch24.pl/Radio Kielce

Emil Styrcz

Czytaj Wcześniejszy

Polski cmentarz na Ukrainie potrzebuje ratunku

Czytaj Następny

Narodowcy oderwani od narodu? Rzecz o (braku) reakcji środowiska na strajk w Amazonie

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *