Udaremniony przemyt broni na granicy polsko-ukraińskiej | Narodowcy.net

Udaremniony przemyt broni na granicy polsko-ukraińskiej

15 lutego funkcjonariuszom Lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udało się udaremnić przemyt broni z Ukrainy do Polski.

Tego niecodziennego odkrycia dokonano na przejściu granicznym w Hrebennem, łączącym Polskę z Ukrainą, które to stanowi drugie po Medyce najważniejsze przejście transgraniczne łączące obydwa państwa. Zainteresowanie celników wzbudził samochód osobowy marki Mercedes, na polskich numerach rejestracyjnych, który został poddany wnikliwej kontroli przez funkcjonariuszy. Odkryli oni w bagażniku samochodu sześć granatników RPG-18 i jeden granatnik RPG-22.

Broń ta to radzieckie granatniki przeciwpancerne, które zostały opracowane na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku, na potrzeby armii w wyniku zimnowojennego wyścigu zbrojeń. Zdolne do niszczenia natowskich czołgów, stanowiły podstawowe uzbrojenie przeciwpancerne radzieckich żołnierzy.

Na miejscu zatrzymano dwóch podróżujących samochodem, jeden z nich to obywatel Ukrainy, drugi zaś to obywatel Polski. Podejrzanych oraz elementy uzbrojenia zatrzymano i przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi już Nadbużański Oddział Straży Granicznej, którego poczynania nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

DG

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.