Mur(al)em za „Łupaszką” - Ruszyła zbiórka funduszy!

Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska rozpoczęła dziś zbiórkę pieniężną na mural ku czci mjr. Zygmunta Szendzielarza, akcja nosi nazwę „Mur(al)em za „Łupaszką””. Wszechpolacy, w związku z kontrowersyjną decyzją rady miasta Białystok, o zmianie nazwy ulicy „Zygmunta Szendzielarza” na „Podlaską”, zdecydowali, iż należy upamiętnić go w inny sposób, na przekór radnym.

Cała sprawa wymazania „Łupaszki” jako patrona ulicy wzburzyła lokalne środowiska patriotyczne, które próbowały przeciwdziałać zmianie. Nie udało im się jednak zatrzymać radnych Patrformy Obywatelskiej oraz Lewicy, którzy porozumieli się w tej sprawie między sobą.

Organizatorzy przybliżyli całe tło wydarzeń związanych z decyzją rady miasta na stronie internetowej, przez którą odbywa się zbiórka pieniędzy:

Major “Łupaszka” od kwietnia 2018 roku był patronem jednej z ulic Białegostoku. Już miesiąc po zmianie nazwy na ulicy “Zygmunta Szendzielarza” zaczęły pojawiać się obraźliwe naklejki oraz napisy, takie jak „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii!! Łupaszko to ludobójca!!”
Po upływie niespełna roku, wiosną 2019, kiedy Koalicja Obywatelska miała większość w Radzie Miasta, Krzysztof Truskolaski wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza. Swój wniosek argumentował tym, iż według niego, oddziały dowodzone przez “Łupaszkę” były odpowiedzialne między innymi za akty ludobójstwa na mniejszościach etnicznych i religijnych. Innego zdania byli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, w tym dr Kazimierz Krajewski którego zdaniem mjr Zygmunt Szendzielarz był „najwybitniejszym dowódcą oddziałów sił zbrojnych, które walczyły z bronią w ręku i komunistycznymi aparatami represji”.
28 października 2019 odbyła się XV Rada Miasta, w której uczestniczyli zainteresowani sprawą mieszkańcy. To właśnie podczas tego posiedzenia radni uchwalili zmianę nazwy ulicy im. “Zygmunta Szendzielarza”. Poprzez wniosek o zakończenie dyskusji na temat tej uchwały zamknięto usta działaczom społecznym, a także zwykłym mieszkańcom, którzy chcieli okazać swój sprzeciw.

Celem akcji jest zebranie 18 000 złotych na sfinansowanie kosztów związanych z powstaniem Muralu. Ewentualna zebrana nadwyżka finansowa przeznaczona zostanie na wynajem billboardów na temat zarówno samego „Łupaszki” jak i ogólnie żołnierzy Niezłomnych. Darowizny są przyjmowane tutaj: Mur(al)em za „Łupaszką” 

 

O całej sprawie zmiany nazwy ulicy informowaliśmy już [TUTAJ]

Źródła: Facebook.com, Zrzutka.pl

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Rycerz ze skazą na pancerzu

Czytaj Następny

Polska Bastionem Europy?

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *