Koniec cenzury w wykonaniu gigantów cyfrowych? Jest nowy projekt ustawy

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt ustawy dotyczący walki z fałszywymi informacjami oraz ochroną wolności słowa przed cenzurą ze strony serwisów społecznościowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma gotowy projekt ustawy, zgodnie z którym serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać treści ani blokować kont użytkowników, jeśli treści na nich zamieszczane nie naruszają polskiego prawa.

W sytuacji usunięcia treści bądź zablokowania konta użytkownik będzie mógł złożyć skargę do serwisu. Będzie miał on 24 godziny na jej rozpatrzenie. Użytkownik niezadowolony z rozstrzygnięcia będzie miał możliwość zwrócić się do serwisu o przywrócenie dostępu, a w razie nieuwzględnienia tego - do sądu.

Warto dodać, że po otrzymaniu skargi na bezprawną, w tym naruszającą dobra osobiste treść serwis miałby obowiązek ją rozpatrzyć w ciągu doby. W sytuacji gdy tego nie zrobi, głos zabierze sąd. Gdy decyzja portalu zostanie zaskarżona do sądu, rozstrzygnie on sprawę w ciągu siedmiu dni. W dążeniu do zapewnienia sprawności nowej szybkiej procedury ustawa przewiduje utworzenie w jednym z sądów okręgowych sądu ochrony wolności słowa na wzór utworzonych niedawno sądów własności intelektualnej.

Postępowanie sądowe byłoby prowadzone wyłącznie elektroniczne. Serwis po skierowaniu wniosku przez użytkownika ma przekazywać zabezpieczone materiały do sprawy i stanowiska uczestników. Prawomocna decyzja sądu ma być natychmiastowo wykonalna. W sytuacji, gdy orzeczenie zostanie niewykonane oraz w przypadku innych naruszeń ustawy (np. braku raportowania sprawozdań lub braku ustanowienia pełnomocnika) serwis może ponieść karę administracyjną nałożoną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, która wynosiłaby maksymalnie 8 milionów złotych.

Ponadto w polskim prawie ma pojawić się nowa instytucja - ślepy pozew. Funkcjonuje ona od lat w Stanach Zjednoczonych. Polegałby on na tym, że powód, którego dobra osobiste zostaną naruszone przez nieznaną mu osobę, będzie miał możliwość złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych bez wskazania danych pozwanego. Wystarczy podać adres URL zasobu danych internetowej, na którym zostały opublikowane wulgarne treści, daty i godziny publikacji a także nazwy profilu bądź loginu użytkownika. Jeśli sąd stwierdzi, że pozew jest zasadny, wystąpi do portalu o przekazanie danych użytkownika.

Pozytywnego zaskoczenia sytuacją nie ukrywa Krzysztof Bosak. Trudno w to uwierzyć, ale po 5 latach dobijania się o unormowanie działań facebooka i googla jest wreszcie sygnał, że rząd przedstawi przepisy umożliwiające walkę z bezprawną cenzurą. Nawet 8 mln kary będzie mógł wymierzyć UKE. Co ciekawe prof. Rzepiliński komentuje, że to mało! - napisał wiceprezes Ruchu Narodowego we wpisie na Twitterze.

Kwestię niebezpieczeństwa w związku z ogromną potęgą korporacji i niczym nieograniczoną cenzurą w wykonaniu gigantów cyfrowych opisywaliśmy jako redakcja na łamach naszego portalu wielokrotnie. Jeszcze kilka lat temu do czołówki najpopularniejszych stron na polskim Facebooku należały profile Marszu Niepodległości (+/- 250 tysięcy obserwujących), Ruchu Narodowego (150 tysięcy) Młodzieży Wszechpolskiej (80 tysięcy) i ONR-u (kilkadziesiąt tysięcy), które docierały każdego miesiąca do milionów użytkowników Internetu. Zostały pousuwane, udało uratować się tylko profil Marszu. Zdolności propagandowe budowane przez lata zniweczyła jedna decyzja kogoś z odpowiedniego działu Facebooka. Niedawno pisaliśmy, że ofiarą cenzury padł także Janusz Korwin-Mikke, którego profil publiczny na Facebooku został usunięty z platformy.

Jeszcze na początku grudnia wspominaliśmy także o tym, że szefowa polskiego oddziału Facebooka wspiera tzw. Strajk Kobiet oraz LGBT. Na jej profilowym można czerwoną błyskawicę, czyli symbol strajku proaborcjonistów oraz obręcz w barwach tęczy środowisk LGBT. Na portalu regularnie usuwane są profile i posty grup narodowych czy konserwatywnych, a jednocześnie “zasad społeczności” nie narusza np. grafika z płonącym kościołem umieszczona na stronie Warszawskiego Strajku Kobiet.

O wszechwładzy wielkich korporacji przeczytasz w tekście „Rewolta przeciw współczesnemu światu”:

“Nawet Amnesty International stwierdziło, że działania Facebooka i Google zagrażają prawom człowieka i zaapelowało do państw świata o prawne ograniczenia możliwości gromadzenia przez nie danych. Facebook uprawia także aktywną działalność cenzorską. Wiceprezes firmy ds. marketingu przyznała w czerwcu 2019 roku, że portal zatrudnia już 30 tys. pracowników do tej pracy. Wg niej udawało się usuwać 99.8% treści terrorystycznych oraz 2/3 tzw. mowy nienawiści, zlikwidowano również ponad 2,2 mld „fake kont”. Portal oficjalnie też opatentował tzw. „shadowbanning”, czyli ukrywanie niektórych postów czy ograniczanie ich zasięgów bez wiedzy użytkowników. Po zabójstwie gen. Sulejmaniego Instagram i Facebook usuwały wszelkie przychylne Iranowi posty – nielegalne stało się pisanie, że Sulejmani walczył z ISIS oraz Al-Kaidą, bo narracja nie pasowała najważniejszemu współpracownikowi portali – rządowi USA. Ale przykładów cenzorskiej działalności nie trzeba szukać wcale tak daleko. Jeszcze kilka lat temu do czołówki najpopularniejszych stron na polskim Facebooku należały profile Marszu Niepodległości (+/- 250 tysięcy obserwujących), Ruchu Narodowego (150 tysięcy) Młodzieży Wszechpolskiej (80 tysięcy) i ONR-u (kilkadziesiąt tysięcy), które docierały każdego miesiąca do milionów użytkowników Internetu. Zostały pousuwane, udało uratować się tylko profil Marszu. Zdolności propagandowe budowane przez lata zniweczyła jedna decyzja kogoś z odpowiedniego działu Facebooka.

Facebook i Google kontrolują praktycznie cały ruch internetowy. Wystarczy, że ten pierwszy usunie fanpage, a ten drugi nie zaindeksuje strony i dany podmiot jest cyfrowo unicestwiony. Jest taka zasada – czego nie ma w Internecie, to nie istnieje. Żaden rząd nie ma takich możliwości. Dwie prywatne firmy, bez demokratycznego mandatu decydują co widzą i jak myślą miliardy ludzi. Bo wiedzą o tych miliardach ludzi więcej nawet niż ich najbliżsi. Jest to sytuacja skrajnie patologiczna”.

Narodowcy.net / rp.pl

Bartosz Florek

Czytaj Wcześniejszy

„Moim celem było podjęcie dalej walki o niepodległość Polski”. Wywiad z Piotrem Radowskim

Czytaj Następny

Maleńczuk skazany za atak na działacza prolife

Komentarze

 • warto jeszcze raz przypomnieć:

  świadomie rezygnujemy z korzystania z ich serwisów, dbamy o własne bezpieczeństwo, promujemy rezygnację z ich „usług” – zadajemy im straty finansowe, poszerzamy sferę wolności w internecie – łamiemy monopole.

  ALTERNATYWY WOBEC GLOBALNYCH SERWISÓW:

  natomiast można korzystać

  ZAMIAST TWITTER

  https://gab.com/ (ten serwis społecznościowy stworzyli ludzie związani z alt-right, jest całkowicie wolny od cenzury)
  https://telegram.org/

  ZAMIAST YOUTUBE:
  https://www.bitchute.com/
  + różne mniejsze

  ZAMIAST GOOGLE:
  https://startpage.com/
  https://yandex.pl/
  https://duckduckgo.com/

  ZAMIAST FACEBOOK
  https://parler.com/
  https://www.minds.com/
  https://vk.com/

  ZAMIAST MESSENGER:
  https://telegram.org/
  https://signal.org/
  https://riot.im/

  ZAMIAST GMAIL:
  https://tutanota.com/
  https://mailfence.com/
  https://protonmail.com/

  ZAMIAST CHROME
  https://www.mozilla.org/
  https://brave.com/

  warto przeczytać również np. o ustawieniach Firefoxa utrudniających szpiegowanie: https://komputerowapasja.pl/zwiekszanie-bezpieczenstwa-i-anonimowosci-w-firefox
  Kwestia zmiany paru podstawowych opcji 5 – 10 minut

  Docelowo należały rezygnować z (((windows))) i przechodzić na Linux np. Linux mint.
  https://linuxmint.com/

  +

  zacząć używać:
  https://www.torproject.org/

  warto odwiedzać strony takie jak np https://niebezpiecznik.pl/ jest tam wiele przydatnych informacji

  TUTAJ PEŁNA LISTA NAJLEPSZYCH ALTERRNATYW WOBEC GOOGLE, YT, FB I RESZTY SYSTEMOWYCH NARZĘDZI KONTOLI:
  http://novaresistencia.org/2020/05/17/lista-completa-de-alternativas-aos-produtos-do-google/

  Generalnie trzeba się przygotowywać na nadchodzący cyfrowy liberalny totalitaryzm. Nieustanne ataki hakerskie ze strony globalnych instytucji, cenzura w soc-mediach, oficjalne zakazy ze strony rządu.
  Próby całkowitego wyeliminowania niezależnych, niepoprawnych myśli nie tylko z debaty publicznej ale też całkowite odcięcie społeczeństwa od dostępu od alternatywnej informacji

  Im szybciej nastąpi przegrupowanie po stronie sił antysystemu tym lepiej.

  Póki można trzeba korzystać ze wszystkich środków. Ale tworzyć też alternatywne przestrzenie :

  – strony na pewnych serwerach w krajach Trzeciego Świata stawiających opór globalizmowi
  – strony w dark necie np. w sieci tor
  – a przede wszystkim więcej rzeczywistości realnej – realny kontakt, rozmowy
  – papier – wydawać czasopisma, książki, ziny,
  – mury ulic - kleić plakaty, robić vlepki, robić graffiti – cała przestrzeń nie podatna nigdy na cenzurę.
  – można pomyśleć dalej: tworzyć radia internetowe. Ale można zacząć tworzenie pirackich rozgłośni – to na prawdę nie jest trudne nauczyć się podstaw radiotelegrafii.

  Docierać do realnych ludzi w realnym świecie. Autentyczny przekaz w autentycznej formie.

  ___

  Przy okazji pozwolę sobie polecić:

  Xradio
  Antysystemowa kontrkultura w najlepszym wydaniu 😉
  Polski RAC, marsze wojenne, stara elektronika, pieśni ludowe, synthwave/fashwave, ruski rock i sibirski punk, neo-folk i industrial. Jednym słowem muzyka przy której przysłowiowe “julki i oskarki” dostają zawału serca – Épater la bourgeoisie! – włącz xradio gdy znajdziesz się przypadkiem na domówce u liberalnej młodzieży 😉
  Xradio w Zeno
  https://zeno.fm/xradiopl/
  Radio Końca Świata – cykl audycji filozoficznych, porad praktycznych i muzyki
  https://zeno.fm/podcast/xradio-audycje/
  Na razie jest stronka na (((fejsie))) to można się zapoznać z programem:
  https://www.facebook.com/Xradiopl/

 • Alternatywa dla wykoppl (którego moderacja zdominowana jest przez lewactwo) https://www.lurker.pl/

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *