Liberalna część Konfederacji nie poprała ustawy reprywatyzacyjnej

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmu została uchwalona nowelizacja ustawy, uderzającego w kwestię reprywatyzacji oraz mienia bezspadkowego. Dokument ten uderza w roszczenia środowisk żydowskich. Dwóch posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu, a czterech nie głosowało. Decyzja ta wywołała falę krytyki.

Głosowanie, w którym brało udział 429 posłów miało miejsce w czwartkowy wieczór. Za przyjęciem ustawy głosowało 309 parlamentarzystów, w tym 227 z Prawa i Sprawiedliwości, 41 z Lewicy. Posłowie Konfederacji byli podzieleni. Posłowie strony narodowej, Krzysztof Bosak, Robert Winnicki, Michał Urbaniak, Krystian Kamiński, oraz liberalny Artur Dziambor zagłosowali za przyjęciem ustawy. Natomiast największe oburzenie  wywołało formalne wstrzymanie się od głosu Janusza Korwina-Mikkego, Dobromira Sośnierza, oraz brak udziału w głosowaniu Konrada Berkowicza, Jakuba Kuleszy, Grzegorza Brauna oraz Krzysztofa Tuduja. Dwaj ostatni parlamentarzyści, jak wynika z dokumentów sejmowych, nie byli obecni na posiedzeniu Sejmu. Stąd głosowanie większości liberalnych posłów Konfederacji wywarło największe oburzenie wśród wyborców i internautów.

Nowelizacja ustawy zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa”. Ponadto, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji w postępowaniu administracyjnym. Zmiany będą dotyczyć spraw własnościowych, reprywatyzacyjnych.

Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke sprzeciwia się wspieraniu Polaków na Białorusi. Celna riposta posła Kamińskiego

Do zarzutów odniósł się poseł Jakub Kulesza, oraz Janusz Korwin-Mikke:

Zostały one zbite przez Sebastiana Kalitę, sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:

Przygotowania do czwartkowego głosowania wywołało prawdziwą burzę wśród Izraelskich polityków. Ambasadę Izraela w Polsce wydała oficjalne oświadczenie:

CZYTAJ TAKŻE: Wyrok w sprawie książki „Dalej jest noc”. Grabowski i Engelking muszą przeprosić

Głos w sprawie polskiej ustawy zabrał szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Warszawie Bixa Aliu, który napisał list do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Dokument został opublikowany w poniedziałek przez portal „Dziennik Gazeta Prawna”. Według anonimowego informatora „Gazety”, który jest polskim dyplomatą, jest to początek działań Stanów Zjednoczonych na rzecz wsparcia organizacji żydowskich i ich roszczeń. Oto fragment listu:

Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie USA w sprawie ustawy, która – jeśli zostanie przyjęta – spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu w Polsce i ich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że projekt ustawy (Druk nr 1090) efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensację za utracone mienie w okresie Zagłady i komunizmu. W takim wypadku zarówno Żydzi jak i ci którzy nie są pochodzenia żydowskiego nie otrzymają nic.

W związku z przyjęciem ustawy polskie MSZ wydało oficjalne oświadczenie, w którym wręcz usprawiedliwia, dlaczego akt prawny został uchwalony przez polski sejm. Trafnie to skomentował poseł Robert Winnicki: „MSZ wydał oświadczenie, w którym zabrakło tylko przeprosin w imieniu Polski i Polaków za to, że żyjemy: gov.pl/web/dyplomacja Nawet nie wezwali do ministerstwa ustępstwa ambasadora Izraela do złożenia wyjaśnień. Niebywały kundlizm”.

CZYTAJ TAKŻE: Projekt ustawy STOP447 trafił pod obrady Sejmu

Sprawa reprywatyzacji mienia rozpala emocje Polaków od lat 90. Przez cały okres istnienia III RP nie została uchwała, która skutecznie chroniłaby mienie obywateli. Temat dzikich reprywatyzacji jest obecny w większości dużych aglomeracji miejskich, na terenie całego kraju. Z czego najgłośniejsze przypadki pochodzą z Warszawy. Ponadto mafia reprywatyzacyjna pokazała, że w imię zysku potrafi przekroczyć każdą granicę. Z ich ręki śmierć w 2011 poniosła obrończyni praw lokatorskich Jolanta Brzeska. Drugim aspektem sprawy są roszczenia środowisk żydowskich wobec mienia bez spadkowego. Majątków obywateli II RP, którzy zginęli w wyniku eksterminacji i działań wojennych. Zgodnie z prawem, ich mienie zostało przejęte przez skarb państwa. W 2017 r. w USA została przyjęta ustawa dotycząca mienia bezspadkowego, nazywana 447, od numeru druku w Senacie. W 2020 r., 15 kwietnia przez Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz zaprezentował w sejmie obywatelski projekt ustawy „STOP447”, pod którym podpisało się 200 tysięcy obywateli. Niestety projekt został zamrożony przez polski sejm.

narodowcy.net/sejm.gov.pl/gov.pl/web/dyplomacja/rp.pl/kresy.pl

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

#Akcjaintegracja - spotkania z Wszechpolakami w całej Polsce

Czytaj Następny

Węgry wprowadzają nową ustawę chroniącą dzieci. Jest reakcja środowisk lewicowych

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *