Napięcie dyplomatyczne między Polską a Izraelem, w związku z uchwaloną ustawą reprywatyzacyjną

Od momentu uchwalenia nowelizacji ustawy, uderzającej w kwestię reprywatyzacji oraz mienia bezspadkowego, w stosunkach polsko-izraelskich dochodzi do spięcia. Ambasadorowie obu krajów zostali wezwani na rozmowę przez ministrów spraw zagranicznych.

Echa przegłosowania czwartkowej ustawy

Nowelizacja ustawy została uchwalona w czwartkowy wieczór 24 czerwca. Większość posłów polskiego sejmu poparła projekt przedłużony pod głosowanie. Jednakże od co najmniej tygodnia trwa międzynarodowa burza. Głos zabrał przedstawiciel ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, ale i także Ambasada Izraela, która przedstawiła swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Dzień po głosowaniu, w piątek 25 czerwca, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wydało oficjalne oświadczenie, w którym wręcz usprawiedliwia, dlaczego akt prawny został uchwalony przez polski sejm. Jednakże trzeba docenić fakt, że w dokumencie został podany prawdziwy winowajca  ludobójstwa Polaków i Żydów.

Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej, dotyczące nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa. Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m. in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP - fragment oświadczenia polskiego MSZ z 25.06.2021 r.

Mimo oświadczenia Warszawy, jeszcze w czwartek głos zabrał Minister Spraw Zagranicznych Izraela, Jair Lapid. Przedstawiciel izraelskiej dyplomacji stwierdził, że polska ustawa może wpłynąć na stosunki między oboma krajami. Nowelizacja polskiego aktu prawnego, w ocenie ministra, zamknie drogę ocalałym Żydom dochodzenia swoich roszczeń.

Dziś polski parlament uchwalił ustawę zabraniającą zwrotu mienia żydowskiego lub rekompensaty za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom. Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu - Yair Lapid, Minister Spraw Zagranicznych Izraela (tłum. red.).

Głos w sprawie oświadczenia Yaira Lapida zabrał polski premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewnił, że dopóki pozostanie na stanowisku, to Polska nie zapłaci „ani złotówki, ani euro,ani dolara”, za zbrodnie popełnione przez Niemców.

Czytaj także: Liberalna część Konfederacji nie poprała ustawy reprywatyzacyjnej

Rozmowy z polskim i izraelskim ambasadorem.

Według izraelskich mediów w niedzielę, 25 czerwca, polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski, został wezwany na rozmowę przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polski dyplomata usłyszał, że ustawa będzie miała znaczący wpływ na stosunki polsko-izraelskie. Jednakże według Tel-Awivu nie jest za późno, by Warszawa wstrzymała proces legislacyjny oraz powrócić do rozmów w sprawie zwrotu mienia. Tego samego dnia ambasador Marek Magierowski wystąpił w izraelskich mediach, gdzie miał wytłumaczyć sens i potrzebę ustawy reprywatyzacyjnej.

Polska dyplomacja podjęła podobny krok. W poniedziałek, 28 czerwca, Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d’affaires izraelskiej ambasady w Warszawie, została wezwana przez polskie MSZ. Z dyplomatą rozmawiał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej. Podczas spotkania przedstawiciel strony polskiej przedstawił stronie izraelskiej oficjalne stanowisko Warszawy dotyczące wypowiedzi Ministra Spraw Zagranicznych Izraela, oświadczenia ambasady i stosunków między oboma krajami.

Wskazałem, że to jest podejście, które oceniamy jako niewłaściwe i że liczymy na to, że to podejście się zmieni. Jesteśmy gotowi do tego, żeby z każdym z naszych partnerów rozmawiać. Także o sprawach trudnych. Ale trzeba również ten szacunek zachowywać, ponieważ każde suwerenne państwo uchwala prawo zgodnie ze swoją konstytucją. Robi to Polska, robi to Izrael, robi to każdy inny kraj. To zostało dziś przekazane i liczymy na to, że ten przekaz trafi do MSZ Izraela - wiceminister Paweł Jabłoński, podczas konferencji prasowej, po spotkaniu z izraelskim dyplomatą.

Czytaj także: Trybunał w Hadze wszczął śledztwo w sprawie izraelskich zbrodni na Palestyńczykach

Głos w sprawie napięcia zabrał również syn byłego premiera Izraela, Yair Netanyahu, który broni Polski. W kilku postach na twitterze zaatakował postępowanie Izraela i udzielił wsparcia Polakom. Co więcej, zaznaczył, że nowy rząd jest nielegalny oraz nie reprezentuje jego mieszkańców.

 

Reakcja Młodzieży Wszechpolskiej

W związku z atakami strony izraelskiej na Polskę oraz z jej pretensjonalnym tonem próby wpływu na samodzielne działania legislacyjne Warszawy, Młodzież Wszechpolska wydała następujące oświadczenie:

Ponadto Wszechpolacy założyli internetową zbiórkę podpisów pod petycją „Powiedz nie bezprawnym roszczeniom żydowskim”, skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego. Gdzie można wyrazić swój osobisty sprzeciw wobec działań Izraela w stosunku do Polski oraz brak zgody na wypłacanie żydowskich roszczeń. Link to treści i podpisania petycji - KLIK.

Wczoraj, 30 czerwca, został zorganizowany happening pod ambasadą Izraela w Warszawie. Pod budynkiem placówki dyplomatycznej został wyrzucony gruz z kartą informacyjną „OTO WASZE MIENIE”. Jak wskazali Wszechpolacy, opisując wydarzenie:

Żeby była jasność: nie należy im się nic, nawet cegiełka. Ale postanowiliśmy wyjść naprzeciw i dać całość roszczeń, o które mogliby zabiegać, wysypując tonę gruzu pod ambasadą Izraela. Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic - reszty nie trzeba.

Oto wasze mienie!

 

Przemysław Bubnowski

Czytaj Wcześniejszy

Węgry wprowadzają nową ustawę chroniącą dzieci. Jest reakcja środowisk lewicowych

Czytaj Następny

Dwóch członków ONRu zostało skazanych za krytykę syjonistycznej ideologii

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *